Nadzieje polskiej pianistyki zagrały na scenie szkoły muzycznej w Kielcach

Data publikacji: 25.04.2021 18:15
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
25.04.2021. Kielce. Koncert

25.04.2021. Kielce. Koncert "Przed wielkim Konkursem Chopinowskim z orkiestrą kameralną Filharmonii Narodowej". Na zdjęciu: Wojciech Kępa
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Utalentowani, młodzi pianiści wystąpili w koncercie pod hasłem: „Przed wielkim Konkursem Chopinowskim z orkiestrą kameralną Filharmonii Narodowej”. Wydarzenie odbyło się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach.

W stolicy Świętokrzyskiego zaprezentowali się artyści, pochodzący z różnych części Polski: Wojciech Kępa z Bydgoszczy, Michalina Rzeszutek i Michał Kulbacki z Wrocławia, Wiktoria Browarek z Gdańska, Mikołaj Plak z Warszawy i Eryk Parchański z Kielc.

Artur Jaroń, dyrektor kieleckiej szkoły muzycznej i jednocześnie gospodarz koncertu podkreślił, że są to obiecujący pianiści.

- Są to studenci bądź dyplomanci szkół średnich, więc dla nich taka możliwość zagrania z profesjonalną orkiestrą to jest rzecz absolutnie fantastyczna - powiedział.

Wydarzenie mogło się odbyć dzięki współpracy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach z Podkarpacką Fundacją Rozwoju Kultury. Jej prezesem jest wybitny pianista, profesor Jarosław Drzewiecki. To on zaprosił do Kielc orkiestrę kameralną Filharmonii Narodowej.

Jak wyjaśnił Jan Lewtak, kierownik artystyczny orkiestry, dla zawodowych muzyków występ z młodymi pianistami był ciekawy i pouczający.

- Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy z pianistów pierwszy raz grają z orkiestrą. Wiemy też jak ważne dla przyszłego solisty jest doświadczenie. Musimy więc tym młodym ludziom pomagać, co nie jest łatwym zadaniem, ponieważ każdy gra inaczej, a poza tym ci młodzi ludzie najczęściej są skupieni na tym, jak sami grają. To dla nas bardzo świeży projekt, pouczający nas, ale też dający dużo satysfakcji - stwierdził.

Jedyny kielczanin, który wziął udział w koncercie, Eryk Parchański, cieszył się z możliwości współpracy z takim zespołem.

- Trema zawsze będzie, większa lub mniejsza, niezależnie gdzie by się grało. Cieszę się, że mogę wystąpić z tą znakomitą orkiestrą. To najlepsza orkiestra, z jakimi do tej pory miałem okazję grać. Doskonale się z nimi współpracuje - ocenił.

Z powodu epidemii wydarzenie odbyło się bez udziału publiczności, ale zapis całego wydarzenia można zobaczyć na internetowej stronie Radia Kielce.

Reklama