Nagrodzą pracodawców zatrudniających młodocianych

Data publikacji: 05.03.2021 13:33
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.03.2021 Kielce. Inauguracja konkursu „Świętokrzyski Pracodawca Przyjazny Pracownikom Młodocianym 2021”. Na zdjęciu (od lewej): Magdalena Fogiel Litwinek, komendant świętokrzyskiego Ochotniczego Hufca Pracy i Renata Janik - wicemarszałek województwa

05.03.2021 Kielce. Inauguracja konkursu „Świętokrzyski Pracodawca Przyjazny Pracownikom Młodocianym 2021”. Na zdjęciu (od lewej): Magdalena Fogiel Litwinek, komendant świętokrzyskiego Ochotniczego Hufca Pracy i Renata Janik - wicemarszałek województwa
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Ochotniczy Hufiec Pracy wraz z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Kielcach ogłosili konkurs „Świętokrzyski Pracodawca Przyjazny Pracownikom Młodocianym 2021”.

Jego celem jest docenienie pracodawców, którzy zatrudniają, przyjmują na praktyki osoby od 15 do 25 roku życia - informuje wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, ambasador  konkursu.

- Zależy nam na tym, aby te dwie instytucje wspólnie z pracodawcami z terenu województwa świętokrzyskiego tworzyły takie warunki i takie praktyki, aby kształcić młodych ludzi w zawodach potrzebnych na rynku pracy. Chodzi nam o to, by ci młodzi ludzie tuż po ukończeniu szkoły mieli możliwość znalezienia pracy - dodała Renata Janik.

Magdalena Fogiel-Litwinek, komendant świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczego Hufca Pracy informuje, że do konkursu pracodawców, którzy zatrudniają osoby młodociane mogą zgłaszać pracownicy, sami pracodawcy lub każda osoba, która uważa, że dany przedsiębiorca zasługuje na wyróżnienie.

- Ci pracownicy młodociani przygotowują się do wykonywania określonego zawodu, a firmy które je zatrudniają wykazują później jaka jest zdawalność egzaminów zawodowych. To jest jedno z kryteriów. Drugim jest to, czy pracodawca dla swoich młodocianych pracowników oferuje dodatkowe bonusy w postaci np. szkoleń, czy warsztatów. Natomiast my refundujemy wynagrodzenie takiego pracownika oraz opłacamy mu wszystkie składki. Przy ocenie danego pracodawcy będziemy patrzyli również na to, czy osoby młodociane znajdują później pracę - dodała Magdalena Fogiel-Litwinek.

Przedsiębiorcą, który od 20 lat zatrudnia w swoim serwisie samochodowym osoby od 15 do 25 roku życia jest Sebastian Węgrzyn z Kielc. Jak mówi, osoby młodociane są dobrymi pracownikami.

- Moja firma ma umowę z wojewódzkim Ochotniczym Hufcem Pracy i na jej podstawie korzystamy z pracowników młodocianych. To są osoby, które skończyły gimnazjum lub ósmą klasę szkoły podstawowej. W ubiegłym roku doświadczenie zawodowe w moim serwisie zdobywało kilka osób, dwie z nich są dzisiaj już moimi pracownikami, czyli od razu po skończeniu szkoły, od razu mieli zatrudnienie - dodał Sebastian Węgrzyn. 

W sumie w konkursie nagrodzonych zostanie 8 pracodawców, a termin nadsyłania zgłoszeń mija ostatniego dnia kwietnia.

Podobne wiadomości
Reklama