Najczęściej wybierane kierunki studiów w Kielcach

Data publikacji: 07.07.2021 14:59
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Radio Kielce

Dziś (07.07) ostatni dzień pierwszego etapu rekrutacji w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Uczelnia oferuje około 3 tys. miejsc na studiach pierwszego stopnia. Piotr Burda, rzecznik kieleckiej uczelni podkreśla, że w tym roku liczba chętnych jest bardzo duża.

- Mamy 7,5 tys. kandydatów. To liczba porównywalna do lat poprzednich, a nawet nieco wyższa. Mamy nadzieję, że w tym pierwszym etapie naboru ostatecznie liczba chętnych do studiowania na UJK przekroczy 8 tys. Tradycyjnie największym powodzeniem cieszą się kierunki medyczne - mówi Piotr Burda.

Jak co roku najwięcej chętnych chce dostać się na kierunek lekarski. Do tej pory w systemie elektronicznego naboru zarejestrowało się 3 tys. kandydatów, którzy chcą studiować medycynę. To oznacza, że o jedno miejsce ubiega się 30 chętnych.

Piotr Burda dodaje, że nadal bardzo popularna jest psychologia. Chęć kształcenia się na tym kierunku wyraziło 700 osób. Czeka na nich 90 miejsc. Popularne jest też prawo, gdzie  zarejestrowało się 300 osób.

Jak informuje Piotr Burda, około 54 proc. kandydatów to osoby z województwa świętokrzyskiego. Pozostali to młodzi ludzie z innych regionów oraz studenci z zagranicy. Ci ostatni to głównie Ukraińcy z Winnicy oraz Dnipro.

W piątek, 9 lipca UJK ogłosi listy przyjętych. Tydzień dłużej potrwa rekrutacja w Politechnice Świętokrzyskiej, która przygotowała w tym roku 19 kierunków. Profesor Artur Maciąg, prorektor do spraw studenckich i dydaktyki mówi, że obecnie w systemie naboru zarejestrowało się około 1,2 tys. kandydatów. To lepszy wynik niż jeszcze przed pandemią. Nie zmieniły się za to najpopularniejsze kierunki.

- Na informatykę mamy ponad 200 chętnych, na budownictwo chce dostać się około 100 kandydatów i jeszcze ekonomia, gdzie jest około 70 chętnych - mówi Artur Maciąg.

Politechnika Świętokrzyska wywiesi listy osób zakwalifikowanych 16 lipca. W przypadku, gdyby na jakimś kierunku zostały wolne miejsca zarówno UJK, jak i Politechnika rozpoczną rekrutację dodatkową.

Rejestracja na każdy kierunek kosztuje 85 zł. Opłata wzrasta gdy przyjęcie jest związane z dodatkowym sprawdzianem umiejętności artystycznych lub przygotowaniem fizycznym.

 

 

adv adv
Wiadomości
Reklama