Najmniej znane świątki Ponidzia na wystawie w pińczowskim muzeum

Data publikacji: 24.10.2020 18:00
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Kultura
24.10.2020 Pińczów. Wernisaż ekspozycji „Świątki Ponidzia

24.10.2020 Pińczów. Wernisaż ekspozycji „Świątki Ponidzia". Na zdjęciu Alicja Mazurek i Wojciech Bałabański oraz Justyna Dziadek - dyrektor muzeum
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Święte figury Ponidzia, kapliczki i krzyże, ustawione przy drogach, na polach i łąkach stały się tematem kolejnej wystawy pińczowskiego muzeum. Wernisaż ekspozycji zatytułowanej „Świątki Ponidzia" odbył się w wirydarzu Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

- Ponidzie leżące na szlaku miedzy Krakowem a Sandomierzem, to wyjątkowy region naszego kraju. Urzeka prostotą, tajemniczością i mnogością przydrożnych świątków i kapliczek. Najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku, choć apogeum ich powstania przypada na wiek XIX. Są materialnym znakiem naszych przodków, losów historii, nieodłącznym elementem krajobrazu. Ekspozycja idealnie wpisuje się w historię, kulturę i tradycje naszego regionu - mówi Justyna Dziadek, dyrektor placówki.

Wystawa składa się z 16 wielkoformatowych plansz, które przedstawiają mniej znane, ale z pewnością jedne z piękniejszych obiektów, które znajdują się na szczególnej trasie. Usytuowane są w miejscowościach znajdujących się na trasie Pińczów - Wiślica. To Pasturka, Brzeście, Zagość, Gacki, Kobylniki czy Gorysławice. Miejscowości bogate w historię, niegdyś wsie królewskie, książęce.

Jak mówi dyrektor muzeum - wybór takiego szlaku nie był przypadkowy. Pińczów i Wiślica, to jedne z najstarszych historycznie miast, określanych „płucami Ponidzia”.

- W sumie na trasie znajduje się ich około 80. Jednym z celów wystawy było także nakłonienie władz gminnych i powiatowych do zinwentaryzowania wszystkich świątków Ponidzia i ich upamiętnienie - dodaje.

Ekspozycja przedstawia m.in. figurę kamienną Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdującą się koło kościoła Jana i Ewangelisty w Pińczowie z 1661 roku czy np. figurę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej znajdującej się w Pasturce.

Wystawie, która zawiera zdjęcia autorstwa miłośników fotografii i kultury Alicji Mazurek i Wojciecha Bałabańskiego, towarzyszy katalog on-line, dostępny na stronie muzeum.

Wernisaż z powodu pandemii, przekładany był kilkakrotnie. Wystawa miała być jednym z elementów festiwalu „Na Ponidziu wiosna trwa”.

Reklama