Najnowocześniejszy sprzęt dla rolników. Agrotech zaprasza

Data publikacji: 08.10.2021 14:27
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.10.2021 Kielce. Targi Kielce. XXVI Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH

08.10.2021 Kielce. Targi Kielce. XXVI Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tłumy zwiedzających w obiektach Targów Kielce. Rozpoczęły się XXVIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech.

Jak mówi Andrzej Mochoń, prezes ośrodka wystawienniczego, w tegorocznej wystawie bierze udział 248 producentów i dilerów sprzętu z dziewięciu krajów.

- W ciągu tych trzech dni, odwiedzający będą mogli zobaczyć najnowsze osiągnięcia techniki rolniczej. Agrotech to jednak nie tylko targi rolnicze, ponieważ od lat pełnią one funkcję doradczą i edukacyjną. Współpracujemy z Ministerstwem Rolnictwa, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także innymi instytucjami, które wspierają rolników, poprzez dofinansowania i pomoc prawną - wyjaśnia prezes.

W otwarciu uczestniczył wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Szymon Giżyński, który przyznał, że Targi Kielce są dumą województwa świętokrzyskiego.

- Skala Agrotech świadczy o tym, że jest to wydarzenie o wymiarze międzynarodowym. To najlepszy czas i miejsce, by umawiać się w kategoriach interesu i pożytku, który łączy jeden wspólny mianownik - pożytek publiczny, za który jesteśmy odpowiedzialni - informuje Szymon Giżyński.

Senator Krzysztof Słoń z PiS zapewnia, że polski rząd inwestuje i będzie inwestować w rozwój rolnictwa.

- Rozmach tych targów potwierdza, że obraliśmy dobry kierunek, a branża rolnicza ma ogromny potencjał rozwojowy. Sektor ten zapewnia bezpieczeństwo obywateli i całego kraju, a miliardy złotych, które będziemy przeznaczać w najbliższym czasie, na to żeby wzmacniać polskie gospodarstwa, zabezpieczy ich przed klęskami żywiołowymi. To potwierdza, że jesteśmy otwarci na rozwój rolnictwa i branży, która osiągnie samowystarczalność żywieniową dla Polski oraz podbije rynki Europejskie i światowe - przyznaje senator.

Czesław Siekierski, poseł PSL Koalicji Polskiej uważa, że wiedza, którą zdobywa się podczas Agrotech jest i będzie bardzo potrzebna.

- Innowacje i nowe technologie będą nam szczególnie potrzebne przy nowym programie o nazwie Zielony Ład. To budzi nadzieję dla nas, dla konsumentów, ponieważ zmniejszy się wtedy zużycie wszelkiego rodzaju chemicznych nawozów i środków ochrony roślin. Rolnicy bardzo dobrze wywiązali się ze swoich obowiązków podczas pandemii, ale trzeba również myśleć o tym bezpieczeństwie, w ujęciu długofalowym - podkreślił poseł.

Wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz, powiedział, że Agrotech to przede wszystkim nowoczesne technologie.

- Nowe technologie uprawy roli, nowoczesne nawozy, to wszystko łączy się z tym, czym Polska bogata, czyli pasją i zaangażowaniem w uprawę roli. Jeśli połączymy te dwa elementy z tradycyjną odpowiedzialnością za polską gospodarkę, to mamy wspaniałą okazję, by tworzyć nowe rozwiązania i wprowadzać je do rolnictwa zdrowego, bez sztucznych substancji chemicznych - dodał Zbigniew Koniusz.

Prezydent Kielc, Bogdan Wenta wspomniał o szczycie pandemii koronawirusa, która zamieniała hale targowe na szpital tymczasowy. Jednak jak przyznał, jest zadowolony z tego, że po tym trudnym okresie, wystawcy znów mogą przyjechać do Kielc.

- To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla Targów Kielce, ale i dla miasta. Targi są naszym bardzo ważnym ambasadorem, mającym przestrzeń i infrastrukturę, gdzie wystawcy mogą prezentować swoje produkty i nawiązywać kontakty i podpisywać nowe umowy - mówi prezydent.

Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech potrwają do 10 października. Ekspozycje będą dostępne od godziny 9.00 do 17.00.

Reklama