Najpiękniejsze kolędy na Świętym Krzyżu, a później w TVP [ZDJĘCIA, FILM]

Data publikacji: 11.12.2020 14:33 / Data aktualizacji: 11.12.2020 17:47
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
11.12.2020. Święty Krzyż. Próba do koncertu kolęd. Zespół PECTUS, Pogórzanie i Izabela Zalewska

11.12.2020. Święty Krzyż. Próba do koncertu kolęd. Zespół PECTUS, Pogórzanie i Izabela Zalewska
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zespół Pectus, Halinka Mlynkova, Olga Szomańska i Katarzyna Cerekwicka – między innymi ci artyści występują w koncercie kolęd, nagrywanym przez Telewizję Polską w bazylice na Świętym Krzyżu. Efekty będzie można zobaczyć na ekranach w święta Bożego Narodzenia.

Najpiękniejsze polskie kolędy wykonuje zespół Pectus wraz z artystami, których sam wybrał. Tomasz Szczepanik, lider zespołu wyjaśnia, że ich wybór był prosty.

- Zaprosiliśmy osoby, które lubimy, i z którymi dobrze czujemy się na scenie, a przede wszystkim chodzi o to, że święta to czas bycia razem, a to są ludzie, którzy się uśmiechają do siebie, są życzliwi, i taki też przekaz chcemy państwu wysłać – podkreśla.

Obok braci z zespołu Pectus występują: Halinka Mlynkova, Katarzyna Cerekwicka, Olga Szomańska, Siostry Szlachta, Izabela Zalewska, Szymon Chyc i zespół Pogórzanie.

W koncercie telewizyjnym, przy okazji kolędowania, pokazana zostanie ziemia świętokrzyska. Jak mówi Grzegorz Sadurski, reżyser widowiska, „Kolędujemy w Świętokrzyskiem” to projekt, który będzie opowiadał o najpiękniejszych miejscach naszego regionu, o tradycji bożonarodzeniowej w tej części Polski.

- Odwiedzimy Tokarnię, Jędrzejów, Sandomierz, Krzyżtopór i Karczówkę. Jesteśmy oczywiście na Świętym Krzyżu, miejscu szczególnym nie tylko dla tego regionu, ale myślę, że dla całej Polski - podkreślił.

Koncert będzie można zobaczyć w Boże Narodzenie w Telewizji Polskiej. Jego współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Marszałek Andrzej Bętkowski wyjaśnił, że koncert bożonarodzeniowy jest sposobem na dotarcie z życzeniami do jak najszerszego grona osób.

- Przy przekazywaniu tych życzeń dla naszych braci, Polaków, mieszkańców regionu, chcemy też wypromować to miejsce, czyli Święty Krzyż oraz województwo. Ale przede wszystkim jest to przekaz na święta z życzeniami pomyślności, a zwłaszcza zdrowia i błogosławieństwa Dzieciątka Jezus - wyjaśnił.

Wicemarszałek Renata Janik dodała, że ten koncert może wnieść odrobinę radości do życia osób, które z powodu pandemii święta spędzą z dala od bliskich lub nawet samotnie.

- Chcieliśmy im dać trochę radości i dlatego pomysł, żeby ten koncert ze Świętego Krzyża, z miejsca wyjątkowego, wybrzmiał na całą Polskę. Myślę, że wszyscy będą z tego wydarzenia zadowoleni - oceniła.

Wicemarszałek Marek Bogusławski podkreślił, że kolędy są pięknym prezentem.

-Ten zwyczaj przechodzi z pokolenia na pokolenie. Nie wyobrażam sobie stołu wigilijnego bez śpiewanych kolęd, tych naszych polskich, tradycyjnych - dodał.

Członek zarządu województwa Tomasz Jamka zwrócił uwagę na miejsce, w którym koncert się odbywa.

- Święty Krzyż jest miejscem kultu religijnego nie tylko dla mieszkańców naszego regionu, ale też dla wielu osób w Polsce. Jest to także miejsce idealne na wędrówki. Mam nadzieję, że za sprawą tego koncertu więcej osób tutaj przyjedzie - stwierdził.

Marek Jońca, członek zarządu województwa wyraził nadzieję, że życzenia wypowiedziane właśnie z tego miejsca będą słyszalne. On także złożył życzenia:

- Przede wszystkim spokoju, ułożenia się wszystkich spraw w naszym kraju, radości z tychże świąt, i wyjścia z tego, co nas najbardziej męczy, czyli pandemii i życzę naszym mieszkańcom zdrowia - powiedział. 

Transmisję koncertu oglądać będzie można w TVP1 26 grudnia o godz. 10:25, w TVP Polonia - 25 grudnia o 23:15 oraz 27 grudnia o 14:15, a na antenie TVP3 Kielce w Wigilię - 24 grudnia o 19:00.

Reklama