Napastnik w szkole i ucieczka uczniów [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 17.06.2021 12:22
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.06.2021 Kielce. Zajęcia z bezpieczeństwa w LO im. Piłsudskiego

17.06.2021 Kielce. Zajęcia z bezpieczeństwa w LO im. Piłsudskiego
Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Jak zareagować na atak nożownika i uciec napastnikowi? - między innymi tego dowiedzieli się uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Zajęcia profilaktycznie poprowadzili tam eksperci ds. bezpieczeństwa Stowarzyszenia „PASSA” oraz strażnicy miejscy.

Zajęcia składały się z teorii i praktyki. Uczniowie m.in. symulowali ucieczkę z zadymionego pomieszczenia oraz barykadowali się przed napastnikiem.  

Uczestnicy zajęć podkreślają, że dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy.

- Najważniejsze jest, aby głośno krzyczeć na ratunek i uciekać - mówi Maciej Bujak.

- Wiem, że należy chodzić na dodatkowe zajęcia i kursy samoobrony. Nigdy nie wiadomo, co może nam się przytrafić. Szczególnie dotyczy to kobiet - zauważa Jakub Podobiński.  

Andrzej Marczak, ekspert ds. bezpieczeństwa Europejskiego Centrum Bezpieczeństwa zauważa, że zagrożenie może czekać na nas wszędzie, np. w sklepie, na plaży czy ulicy.

- Dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak zareagować - zaznacza. 

17.06.2021 Kielce. Zajęcia z bezpieczeństwa w LO im. PiłsudskiegoFot. Monika Miller / Radio Kielce

- Gdy zobaczymy, że ktoś ma nóż najlepiej byłoby uciec. Nie zawsze jednak możemy to zrobić, ponieważ taka sytuacja może się wydarzyć np. w autobusie lub pociągu. Wtedy musimy przyjąć odpowiednią pozycję ciała, tak aby chronić narządy wewnętrzne. Jeżeli już nic nie możemy zrobić, to trzeba podjąć walkę i próbować przepchnąć agresora. To nie jest proste - dodaje. 

Uczniowie wzięli udział także w zajęciach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz używania defibrylatorów. Karolina Kędzierska ze Straży Miejskiej w Kielcach dodaje, że urządzenia są coraz szerzej dostępne w przestrzeni publicznej np. w galeriach i na lotniskach. 

- Defibrylator to bardzo proste urządzenie. Wiele osób myśli, że korzystanie z niego jest trudne. To nieprawda. Dzięki niemu możemy uratować czyjeś życie - zaznacza. 

Katarzyna Banasik, prezes zarządu Stowarzyszenia „PASSA” zauważa, że w ostatnim czasie cały czas myślimy o koronawirusie, przez co zapominamy o innych zagrożeniach.

17.06.2021 Kielce. Zajęcia z bezpieczeństwa w LO im. PiłsudskiegoFot. Monika Miller / Radio Kielce

 

- Tymczasem ważne jest nabycie takiej wiedzy, która umożliwi nam prawidłowe działanie w niebezpiecznej sytuacji - mówi. 

Dr Iwona Kijewska, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Kielcach podkreśla, że zajęcia praktyczne są zawsze ciekawsze dla uczniów od teoretycznych.

- Możemy spotkać się z różnymi sytuacjami będąc na wakacjach. Aby młodzież czuła się bezpiecznie, takie zajęcia warto prowadzić - mówi. 

Dziś w szkoleniu wzięło udział 50 uczniów. W ciągu dwóch lat stowarzyszenie przeszkoliło około 55 tys. osób.  

Reklama