Narodowe Czytanie Pisma Świętego w Skalbmierzu

Data publikacji: 18.04.2021 09:59
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.04.2021 Skalbmierz. Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Na zdjęciu: Ewa Kula

18.04.2021 Skalbmierz. Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Na zdjęciu: Ewa Kula
Fot. Anna Surówka

Już po raz piąty w całej Polsce odbywa się Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Wydarzenie jest jednocześnie inauguracją Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego pod hasłem: „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”. W jego obchody aktywnie włączyła się parafia św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu.

Proboszcz, ksiądz Marian Fatyga podkreśla, że w kościele w Skalbmierzu co roku w niedzielę biblijną lektorami są osoby świeckie, przedstawiciele różnych zawodów. Nie inaczej jest tym roku. Wierni w skalbmierskiej kolegiacie czytają dziś Słowo Boże z Dziejów Apostolskich oraz drugie czytanie z listu św. Jana Apostoła.

18.04.2021 Skalbmierz. Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Na zdjęciu: ksiądz Marian Fatyga - proboszcz parafii św. Jana ChrzcicielaFot. Anna Surówka

- Uważam, że w dzisiejszym świecie Słowo Boże jest oparciem, nadzieją, siłą. Tym bardziej w czasie pandemii, kiedy żyjemy w izolacji, potrzebujemy tego słowa, nadziei płynącej ze słów biblii - zachęca.

- Biblia wyjaśnia również wiele zagadnień związanych z wiarą, Bogiem, Jezusem, grzechem i zbawieniem. To największe i najpełniejsze źródło wiedzy chrześcijańskiej - mówi duchowny.

18.04.2021 Skalbmierz. Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Na zdjęciu: Zbigniew Fucia - prezes OSP DrożejowiceFot. Anna Surówka

- Święty Hieronim mówił, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. Ważne jest przede wszystkim to, żeby chrześcijanin żył księgą życia. Stary i Nowy Testament to list Boga do człowieka. Tam nie znajdziemy wyjaśnień z dziedziny matematyki, fizyki, czy chemii, ale znajdziemy odpowiedź, jak żyć, jak kochać Boga, drugiego człowieka i jak osiągnąć niebo. Dlatego też bardzo ważne jest, żeby Słowo Boże było słowem, z którym się utożsamiamy, w którym odnajdujemy odpowiedź na nurtujące nas pytania - dodał.

W gronie lektorów znalazła się m.in. Anna Surówka, katechetka z miejscowej szkoły. To, jak podkreśla, wartościowa książka, nad którą codziennie się pochyla.

18.04.2021 Skalbmierz. Narodowe Czytanie Pisma ŚwiętegoFot. Anna Surówka

- Nie rozumiałam od razu wszystkiego, co czytałam. Zaczęłam szukać w tym sensu. I tak też czytam od wielu lat. Teraz już wiem, jak wiele w moim życiu zmieniły fragmenty Pisma Świętego, które przeczytałam. Słowa te są aktualne i obecne w moim życiu - zaznacza.

Ksiądz Marian Fatyga kupił kilkadziesiąt egzemplarzy Pisma Świętego, by rozdać tym osobom, które jeszcze go nie mają. Zachęca także do czytania fragmentów Pisma Świętego w zaciszu domowym, wspólnie z rodziną.

Reklama