Nasi specjaliści uczą jak wszczepiać protezy głosowe

Data publikacji: 28.05.2021 14:55
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO

Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO
Kielce. 01.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii szkolą lekarzy laryngologów z całej Polski, w umiejętności wszczepienia protezy głosowej u pacjentów po usunięciu krtani. Kieleccy lekarze są liderami w kraju. Takie zabiegi wykonują już od 20 lat i to w naszym ośrodku przeprowadzanych jest ich najwięcej w Polsce.

Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otorynolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO informuje, że do tej pory protezy głosowe wszczepiono u ponad 850 pacjentów.

- Wykorzystujemy najbardziej skuteczną metodę wszczepienia protezy głosowej, która nie jest standardowo stosowana we wszystkich klinikach laryngologicznych w Polsce. Natomiast w ostatnich latach widzimy coraz większe zainteresowanie tą formą rehabilitacji, ponieważ pozwala ono u ponad 90 proc. pacjentów odzyskać głos po całkowitym usunięciu krtani - mówi dr Sławomir Okła.

Wśród lekarzy, którzy biorą udział w szkoleniu jest m.in. Teresa Wójcik ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy. Jak mówi, bydgoski ośrodek także przeprowadza zabiegi wszczepienia protezy głosowej, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w ŚCO, więc i lekarze są mniej doświadczeni.

- Najważniejsza informacja, którą uzyskałam od kieleckich specjalistów i którą chcę wprowadzić u swoim ośrodku, to ta, że protezę głosową należy wymieniać nie wtedy, gdy pojawią się z nią jakieś problemy. Tak do tej pory my postępowaliśmy. Natomiast na szkoleniu dowiedziałam się, że taką protezę należy wymieniać regularnie co 3 miesiące. To pozwala pacjentowi uniknąć powikłań - dodała Teresa Wójcik.     

W ubiegłym roku, krtań usunięto u około 860 pacjentów ŚCO, którzy zachorowali na raka krtani. Operacja trwa kilka godzin, a wszczepienie protezy głosowej tylko kilka minut. Po usunięciu krtani i wszczepieniu protezy głosowej pacjent odzyskuje mowę po około dwóch tygodniach.  

Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że w przypadku chorych na raka krtani, w pierwszej kolejności lekarze oczywiście walczą o życie pacjenta, ale równie ważny jest później komfort jego życia, w czym znacząco pomaga wszczepienie protezy głosowej.

- Ratowanie życia pacjenta onkologicznego wiąże się z usunięciem narządu zaatakowanego przez nowotwór. W przypadku raka krtani, to dla pacjentów poważny dyskomfort, ponieważ mają utrudnioną komunikację ze światem. Są to sytuacje dramatyczne, dlatego w naszej klinice chirurgii głowy i szyi implantujemy protezę głosową, która pomaga komunikować się z otoczeniem - dodał prof. Stanisław Góźdź.  

Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii szkolą lekarzy laryngologów z 13 ośrodków klinicznych z całego kraju, m.in. z Gdańska, Rzeszowa oraz Krakowa.

Reklama