Naukowcy z całego świata dyskutują o uczeniu w czasie pandemii

Data publikacji: 13.05.2022 15:09
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.05.2022. Kielce. Konferencja naukowa poświęcona edukacji zdalnej przedszkolaków i najmłodszych klas szkół podstawowych

13.05.2022. Kielce. Konferencja naukowa poświęcona edukacji zdalnej przedszkolaków i najmłodszych klas szkół podstawowych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

O tym, w jaki sposób pandemia zmieniła środowisko uczenia się dzieci z przedszkoli oraz najmłodszych klas szkół podstawowych, dyskutowali dziś eksperci z całego świata, podczas międzynarodowej konferencji naukowej w Kielcach. Przygotowali ją pracownicy Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Profesor Zuzanna Zbróg z komitetu organizacyjnego konferencji uważa, że temat nauki dzieci w trakcie pandemii jest dziś szczególnie aktualny.

- Planując konferencję rok temu nie wiedzieliśmy, czy ten światowy problem się skończy. I okazało się, że po pandemii koronawriusa pojawiło się kolejne zagrożenie - mówi profesor Zuzanna Zbróg.

Chodzi o wojną na Ukrainie i uczniów, którzy przed nią uciekli. O pandemii wojny mówił autorytet polskich pedagogów, profesor Zbigniew Świderski z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

13.05.2022. Kielce. Konferencja naukowa poświęcona edukacji zdalnej przedszkolaków i najmłodszych klas szkół podstawowychFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

UJK otrzymał grant z Ministerstwa Edukacji i Nauki na zorganizowanie konferencji. Profesor Zuzanna Zbróg informuje, że pozwoliło to na zaproszenie wielu uznanych naukowców z kilkunastu krajów świata. Jak mówi, obserwacje związane z nauką podczas pandemii wszędzie były bardzo podobne. Nauczyciele i uczniowie bardzo szybko musieli opanować podstawy nauki zdalnej.

- Prowadziliśmy rok temu badania wśród uczniów klas 1-3 i okazało się, że pierwszaki dosyć szybko nauczyły się panować nad czatem, nad kamerą, mad mikrofonem. Każdy z nich musiał przejść przyspieszony kurs obsługi tych urządzeń i programów  - mówi profesor Zuzanna Zbróg.

Konferencja zakończy się w sobotę.

Reklama