Nawet katar może być przyczyną tego schorzenia

Data publikacji: 16.09.2020 13:14
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
16.09.2020. Kielce. Na zdjęciu: dr n. med. Edward Pietrzyk - kardiochirurg

16.09.2020. Kielce. Na zdjęciu: dr n. med. Edward Pietrzyk - kardiochirurg
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Tętniak rozwarstwiony aorty to niebezpieczne schorzenie, które zagraża nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu. O przyczynach, objawach i leczeniu tętniaka rozwarstwionym aorty w „Czasie dla zdrowia” opowiadał dr.n.med. Edward Pietrzyk, kardiochirurg, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

- Panie doktorzy, czym jest tętniak rozwarstwiony aorty?

Tętniak to poszerzenie tętnicy. My kardiochirurdzy zajmujemy się głównie poszerzeniem tej tętnicy w odcinku aorty wstępującej, czyli między zastawkami serca, a łukiem aorty (czyli miejscem, gdzie odchodzą pnie unaczyniające głowę). Natomiast o tętniaku rozwarstwionym aorty możemy mówić wtedy, kiedy krew dostaje się między ściany tętnicy, między warstwy aorty wstępującej.

- Jakie są przyczyny powstania tego schorzenia?

Najczęstszą przyczyną wśród dorosłych jest nadciśnienie tętnicze, szczególnie nieleczone albo takie, które jest leczone, ale mało skutecznie. Przyczyną może być również m.in. miażdżyca, która powoduje zmiany w błonie wewnętrznej, czyli jednej z trzech warstw aorty wstępującej. Przyczyną może być także gwałtowny wysiłek, czy przewlekłe stany zapalne, czyli też zwykły katar.

- Jak objawia się tętniak rozwarstwiony aorty?

Zwykłego tętniaka, to jest najczęściej uścisk za mostkiem. Natomiast jeżeli dojdzie do rozwarstwienia aorty, wówczas pojawia się ból z promieniowaniem do szyi, pleców, czy kończyn i często temu towarzyszą też objawy ogólne pod postacią spadku ciśnienie, czy pocenia się.

- Co się dzieje w przypadku, gdy taki tętniak pęknie?

Niestety, statystyki mówią, że w przypadku ostrego rozwarstwienia aorty połowa chorych umiera nagle. Natomiast w przypadku pozostałych 50 proc., które przeżyje ten ostry okres rozwarstwienia, średnio na każdą godzinę ginie 2 proc. chorych jeśli nie zdążą dojechać do szpitala i nie zostanie przeprowadzona operacja.   

- Czy można zapobiec wystąpieniu tętniaka rozwarstwiającego aorty?

Można, ale nie zawsze. W przypadku nadciśnienia tętniczego musi ono być prawidłowo leczone, podobnie w przypadku cukrzycy. Należy też unikać przewlekłych stanów zapalnych, czyli nawet kataru. Przyczyną powstania tego schorzenia mogą być jednak także predyspozycje genetyczne, więc w tym przypadku trudno jest zapobiec jego wystąpieniu.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama