Nawet trawy mogą dominować na balkonie

Data publikacji: 20.06.2021 13:03
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.06.2021 Kielce. Trawy ozdobne

20.06.2021 Kielce. Trawy ozdobne
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Trawy ozdobne stają się coraz bardziej popularne w naszych ogrodach, na balkonach i tarasach. Zachwycają nie tylko pięknym kolorem, ale są także odporne na mróz.

Szybko rosną, po posadzeniu w ciągu dwóch - trzech sezonów osiągają swoje pełne rozmiary i potrafią oczarować. Są odporne na szkodniki i choroby i nie są kłopotliwe w uprawie. 

Jak mówi Lilia Kowalewska, ekspert do spraw ogrodnictwa z Agrocentrum Kielce, na rynku jest bardzo dużo odmian i gatunków tych roślin, więc mogą zaspokoić gusta każdego człowieka. Nadają się na miejsca suche  i wilgotne w zależności od gatunku i odmiany. 

- Są rośliny wysokie i niskie, zielone  i kolorowe. Mamy trawy zielone z białymi paskami, czy o barwie czerwonej. Najlepsze na nieduży balkon są rośliny, które są niskie lub przewieszające się. W przypadku dużego tarasu, czy ogrodu wybierajmy trawy, które urosną duże, będą wytwarzały rozłogi i bardzo szybko pokryją określoną powierzchnię ziemi - wyjaśnia. 

Jak podkreśla Lilia Kowalewska trawy ozdobne rosną w każdym miejscu, zarówno słonecznym, jak i cienistym, nie wymagają specjalnej ziemi, ani nawozu. 

- Znoszą każdą ziemię, która jest w ogrodzie, nie są wymagające pod względem nawożenia. Nie musimy kupować specjalistycznych nawozów. Będą doskonale rosły przy stosowaniu nawozów posypowych, a nawet nie musimy w ogóle dodawać nawozu, jeżeli kupiliśmy roślinę, która była zasilana przed posadzeniem nawozami wolnodziałającymi - tłumaczy. 

Podczas upałów musimy przez kilka dni podlewać nowo posadzone rośliny. Natomiast jeżeli  już długo rosną na danym miejscu np. w ogrodzie, wtedy częste podlewanie nie jest aż tak konieczne. Trawy nie znoszą polewania po liściach, szczególnie jak jest bardzo gorąco, to powoduje uszkodzenie i poparzenie liści. 

Jeżeli mamy trawy ozdobne odporne na susze, to przez kilka dni te rośliny dadzą sobie radę, natomiast w przypadku traw wymagających większej wilgotności musimy pamiętać o  regularnym podlewaniu, czy o dodaniu hydrożelu do podłoża. 

Trawy ozdobne są sprzedawane w pojemnikach, przy przesadzeniu należy wyjąć roślinę z doniczki, podlać ją i następnie posadzić do dużej donicy na balkonie, czy tarasie.   

Trawy ozdobne można sadzić właściwie przez cały sezon. Koniec czerwca jest najlepszym momentem, gdyż mamy największy wybór tych roślin. Możemy je sadzić od późniejszej wiosny aż do jesieni. 

Reklama