Nie będzie referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty

Data publikacji: 14.10.2021 10:05 / Data aktualizacji: 14.10.2021 12:02
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.10.2021. Kielce. Sesja Rady Miasta

14.10.2021. Kielce. Sesja Rady Miasta
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nie będzie referendum w sprawie odwołania prezydenta Bogdana Wenty. Radni kieleckiej Rady Miasta odrzucili wniosek klubu Bezpartyjni i Niezależni o włączenie projektu uchwały do porządku obrad.

Za głosowało – czterech radnych, wyłącznie z klubu Bezpartyjni i Niezależni. Przeciw było – 19 osób, wszyscy radni z klubu Projekt Wspólne Kielce, Koalicji Obywatelskiej oraz ośmiu radnych z PiS

Od głosu wstrzymał się Wiesław Koza z klubu PiS, z kolei Marcin Stępniewski z PiS nie oddał głosu.

14.10.2021. Kielce. Sesja Rady Miasta. Na zdjęciu: Katarzyna Suchańska i Kamil Suchański - klub Bezpartyjni i NiezależniFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jeden z wnioskodawców, radny Kamil Suchański jest rozgoryczony tym, że radni, którzy często krytykują działania prezydenta Wenty, nie poparli wniosku o referendum. W jego opinii, głosowanie pokazało, że w radzie jest nieformalna koalicja klubów wspierających Wentę. Tymczasem, w opinii Kamila Suchańskiego powodów do odwołania prezydenta jest coraz więcej. 

- Widać, że Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość oraz radni skupieni w klubu Projekt Wspólne Kielce dalej funkcjonują w swoim porozumieniu. Zresztą prezydent Bogdan Wenta co innego mówi i co innego robi. Warto przypomnieć, że sam namawiał do zorganizowania tego referendum. Teraz do czego innego namawia swoich radnych. 

14.10.2021. Kielce. Sesja Rady Miasta. Na zdjęciu: Jarosław Karyś - przewodniczący Rady Miasta KielceFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przewodniczący Rady Miasta, Jarosław Karyś, uważa że decyzja o niedopuszczeniu do dzisiejszych obrad była oczywista.

- Kilka miesięcy temu udzieliliśmy Bogdanowi Wencie wotum zaufania. Niedorzecznym byłoby zagłosowanie dzisiaj za referendum. Stąd nasza decyzja i głosowanie klubu przeciwko  wprowadzaniu  tego punktu do porządku obrad. Głosowanie odbyło się jedynie dlatego, że wniosek został złożony cztery miesiące temu, a klub Bezpartyjni i Niezależni nie wycofał tego projektu uchwały - powiedział.

Katarzyna Czech-Kruczek, z Koalicji Obywatelskiej, stwierdziła, że niedopuszczenie wniosku w sprawie referendum do porządku obrad to dobra decyzja.

- Nie jest to dla mnie zaskoczenie. W zasadzie już wczoraj wieczorem wiedziałam mniej więcej kto i jak zagłosuje. Jeszcze wczoraj wieczorem, po wewnętrznych dyskusjach w naszym kubie zdecydowaliśmy, że zagłosujemy przeciw wprowadzeniu wniosku do obrad. Mam nadzieję, że ten wniosek już więcej nie powróci na obrady sesji rady miasta. Jest to niepotrzebna inicjatywa – powiedziała.

14.10.2021. Kielce. Sesja Rady Miasta. Na zdjęciu: Marcin Stępniewski - PiSFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Marcin Stępniewski, radny Prawa i Sprawiedliwości, który nie brał udziału w głosowaniu jest zdania, że na podjęcie inicjatywy w sprawie odwołania obecnego prezydenta Kielc jest już za późno.

- Do końca obowiązującej kadencji pozostały dwa lata. Dlatego  z przykrością stwierdzam, że przeprowadzenie referendum nie jest już możliwe. Wynika to z faktu, że bez względu na to kto przejąłby władze, po potencjalnym odwołaniu Bogdana Wenty to byłoby mu ciężko odbudować miasto w tak krótkim czasie  po wszystkich problemach, do których doprowadził obecny włodarz.Należy zaznaczyć, że Bogdan Wenta to najgorszy prezydent Kielc od momentu powstania samorządu terytorialnego – mówił.

Radny zaznacza, że jeśli doszłoby do głosowania nad sama uchwałą referendalną to by ją poparł.

Reklama