Nie czekali na dotacje, sami rozbudowali wiejską świetlicę

Data publikacji: 07.10.2020 15:18
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.10.2020. Złota. Rozbudowa Domu Ludowego

07.10.2020. Złota. Rozbudowa Domu Ludowego
Fot. Gmina Złota

Ma być centrum życia społecznego i miejscem spotkań. W Wojsławicach w gminie Złota, trwa rozbudowa Domu Ludowego. Z inicjatywą wyszła Rada Sołecka wraz ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Aktywizacji Społecznej i Ekorozwoju Nadnidziańskiej Wsi.

Jak informuje sołtys Dariusz Jaworski, świetlica powstała w 2011 roku. Po kilku latach okazało się jednak, że budynek postawiony z unijną dotacją jest za ciasny. Obiekt został więc rozbudowany o 40 metrów kwadratowych.

- W 2017 roku doszliśmy do wniosku, że dom ludowy musimy rozbudować. Zapadła decyzja, zaczęliśmy działać. Nie było to proste. Po trzech latach chodzenia, jeżdżenia, pisania różnych pism m.in. do starostwa do Pińczowa, do różnych instytucji w Kielcach, Warszawie, doszliśmy do wniosku, że mamy trochę własnych pieniędzy i zaczynamy budowę – mówi sołtys.

Dodaje, że fundusze pochodzą z różnego typu dopłat do łąk i pastwisk, które należą do wspólnoty wiejskiej. Zakres prac w świetlicy jest duży.

- Wymieniamy wszystkie okna i drzwi, zrobione jest poddasze. Mamy założoną klimatyzację, ogrzewanie. Wymieniana jest instalacja elektryczna. Ponadto budynek jest ocieplony, zyskał także nowe pokrycie dachowe – dodaje. Prace remontowe będą prowadzone także wewnątrz budynku. Oprócz tego ustawiona została wiata na cele rekreacyjne. Z kolei za budynkiem mieści się plac zabaw. Kilka lat temu powstały we wsi także dwa skwerki.

Nazwa miejscowości pochodzi od staropolskiego imienia Wojsław. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z rejestrów podatkowych w 1508 roku. Pojawia się wtedy jako „de Voyslavycze”.

Reklama