Nie tylko lawenda. Jest wiele roślin, które odstraszą uporczywe komary

Data publikacji: 04.07.2021 10:30
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.06.2020 Kielce. Lawenda w ogrodzie botanicznym

26.06.2020 Kielce. Lawenda w ogrodzie botanicznym
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Komary potrafią uprzykrzyć przebywanie na świeżym powietrzu, a z dnia na dzień, jest ich coraz więcej. Są jednak rośliny, które skutecznie odstraszają te owady.

- Najbardziej znaną rośliną, która odstrasza komary jest lawenda. Sprawdza się bardzo dobrze, a o jej działaniu wiedzą prawie wszyscy. Jest również wiele innych roślin, na przykład bylica, albo wrotycz, które można spotkać w ogrodzie. One działają odstraszająco zarówno na komary, jak i na kleszcze. Często na balkonie pielęgnuje się także plektrantusa, czyli komarzycę - mówi Lilia Kowalewska, ekspertka z Agrocentrum Kielce.

Odstraszająco działają również popularne rośliny, które kojarzą nam się głównie z przyprawami.

- Udowodnione działanie ma także mięta, tymianek, rozmaryn, czy bazylia. Nie sposób nie wspomnieć także o popularnych roślinach, takich jak aksamitka, czy geranium, zwany komarzycą. Skuteczne działanie ma również kocimiętka. Mówi się, że działa ona zabójczo przyciągająco również na koty, choć jest wiele przypadków tych zwierząt, które na nią w ogóle nie reagują - wyjaśnia ekspertka.

Dlaczego akurat tych roślin nie tolerują komary? To kwestia olejków i zapachów.

- Wydzielają one olejki, których zapach odstrasza owady. Część tych roślin ma także substancje trujące, a przykładem może być wrotycz. Jego działanie odstraszające sprawia, że po rozrobieniu go z wodą, możemy śmiało spryskać wybrane części podwórka i tych komarów zauważymy tam znacznie mniej - dodaje Lilia Kowalewska.

Rośliny odstraszające komary stają się coraz bardziej popularne. W niektórych sklepach, lawenda wyprzedała się błyskawicznie, a klienci z niecierpliwością czekają na kolejne dostawy.

Reklama