Nie tylko połączy szpital z parkiem zdrojowym, ale stanie się też atrakcją miasta

Data publikacji: 14.07.2021 17:56
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.07.2021. Busko-Zdrój. Budowa kładki pieszo-rowerowej nad ulicą Starkiewicza oraz przebudowa ulicy Rokosza

14.07.2021. Busko-Zdrój. Budowa kładki pieszo-rowerowej nad ulicą Starkiewicza oraz przebudowa ulicy Rokosza
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W Busku-Zdroju nad ulicą Starkiewicza trwa budowa wyjątkowej kładki łączącej park przy szpitalu dziecięcym „Górka” z terenami parkowymi w centralnej części miasta. Niebawem ma zachwycić mieszkańców, przyjezdnych i kuracjuszy. Tymczasem trwające przy jej budowie prace oznaczają utrudnienia dla kierowców.

Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju informuje, że ogólne zaawansowanie robót w ramach inwestycji zbliża się do półmetka. Kładka o długości około 250 metrów będzie się składać z dwóch części: pieszej i rowerowej.  Ma być nie tylko udogodnieniem dla pieszych i cyklistów w przedostaniu się nad ruchliwą drogą z parku zdrojowego do usytuowanego na wzniesieniu szpitala dziecięcego „Górka” i odwrotnie, ale ma być też sporą atrakcją architektoniczną.

Włodarz dodaje, że do budowy kładki wykonawca używa cortenu, jednego z najmodniejszych materiałów. Jest to blacha, która pod wpływem warunków atmosferycznych, między innymi wilgoci przyjmuje postać rdzy.

- Jedną częścią kładki, oddzielnym korytarzem będzie można sobie bezpiecznie spacerować. Drugą częścią będzie można jeździć rowerem od szpitala „Górka” przez kładkę nad ulicą Starkiewicza do parku i dalej przemieszczać się w kierunku np. ulicy Kusocińskiego, Langiewicza, czy ulicy Grotta – mówi.

Burmistrz dodaje, że równolegle prowadzone są prace związane z przebudową ulicy Rokosza. Piesi zyskają chodnik po obu stronach jezdni. Z kolei na odcinku od ulicy Starkiewicza do Sanatorium Rafał będą miejsca postojowe.

- Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec października. Może być niewielkie opóźnienie – dodaje.

Postęp prac budowlanych od 12 lipca spowodował zamknięcie tamtejszej ulicy na odcinku od ronda w Zbludowicach do ul. Rokosza, z wyłączeniem dojazdu do Sanatorium Włókniarz, Sanatorium Rafał, pojazdów budowy oraz mieszkańców.

Objazd poprowadzony jest od strony miejscowości Wiślica ulicą Świętokrzyską w Zbludowicach, a następnie ulicą Korczyńską do ulicy Grotta i dalej w kierunku centrum miasta i odwrotnie. Przywrócenie ruchu może nastąpić dopiero od połowy sierpnia.  

Kładka będzie oświetlona. Iluminacje ledowe zostaną umieszczone w dolnej części balustrady. Koszt całości zadania to ponad 12 mln zł.

adv adv
Wiadomości
Reklama