Nie żyje Ennio Morricone, słynny włoski kompozytor i dyrygent

Data publikacji: 06.07.2020 09:18
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: PAP, IAR
Ennio Morricone

Ennio Morricone
Fot. Georges Biard / wikipedia.org

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent - podały w poniedziałek włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów "Misja", "Nietykalni", czy "Dawno temu w Ameryce", oraz zdobywca dwóch Oscarów. Miał 91 lat.

Za swą twórczość otrzymał dwie statuetki Oscara. Jego dorobek to ponad 500 ścieżek dźwiękowych i około 100 utworów symfonicznych, 70 mln sprzedanych płyt i dziesiątki nagród otrzymanych na całym świecie za kompozycje reprezentujące najróżniejsze gatunki. Wiele ważnych nagród na świecie otrzymało 60 filmów, do których napisał muzykę.

Morricone urodził się w Rzymie 10 listopada 1928 roku. Jego ojciec był muzykiem, grał jako trębacz w różnych orkiestrach.

Młody Ennio łączył talent muzyczny ze sportowym. Grał w piłkę nożną i miał przydomek "Il Pistolero". Studia ukończył w stołecznym Konserwatorium Świętej Sycylii. Wybrał ten sam instrument, co jego ojciec.

Muzykę filmową pisał od 1955 roku, a trzy lata później został przyjęty do pracy w radiu i telewizji RAI jako asystent muzyczny. Zrezygnował z posady w pierwszym dniu pracy, gdy dowiedział się, że na mocy decyzji dyrekcji publicznego nadawcy skomponowana przez niego muzyka nie będzie emitowana w RAI, gdy jest tam zatrudniony.

Sławę na całym świecie przyniosła mu rozpoczęta w 1964 roku współpraca z reżyserem filmowym Sergio Leone, jego kolegą z klasy ze szkoły podstawowej w Wiecznym Mieście. Pierwszy utwór skomponował do jego filmu "Za garść dolarów". W kolejnych latach duet reżysersko-muzyczny odnosił kolejne sukcesy w gatunku tzw. spaghetti westernu. Morricone skomponował ścieżkę dźwiękową do takich filmów Leone jak "Dobry, zły i brzydki" czy "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie". Współpraca ta trwała do jego ostatniego filmu "Dawno temu w Ameryce".

Kompozytor współpracował też z gigantem włoskiego kina Bernardo Bertoluccim, pisząc muzykę do jego głośnego "Wieku XX", a także z Giuseppe Tornatore, Pier Paolo Pasolinim, Brianem De Palmą czy Franco Zeffirellim.

Jednak Morricone współpracował też z brytyjskim zespołem pop Pet Shop Boys, z którym w 1987 roku skomponował utwór "It Couldn't Happen Here".

Jest autorem muzyki do dwóch telewizyjnych filmów o Janie Pawle II w reżyserii Giacomo Battiato z Piotrem Adamczykiem w roli głównej.

W 2007 roku dostał nagrodę Oscara za całokształt twórczości. Wręczył mu ją Clint Eastwood. W 2016 roku statuetką Amerykańskiej Akademii Filmowej nagrodzono jego ścieżkę dźwiękową do "Nienawistnej ósemki" Quentina Tarantino.

W 2012 roku w Kielcach kompozytor odebrał z rąk arcybiskupa Gianfranco Ravasiego medal "Per Artem ad Deum" przyznany przez Papieską Radę do spraw Kultury.

Udzielił wówczas wywiadu dziennikarzowi Radia Kielce Leszkowi Ślusarskiemu. W rozmowie Ennio Morricone podkreślił, że po wielu latach komponowania jego miłość do muzyki jest nadal silna.

Ennio Morricone skomponował muzykę do filmów o papieżu Polaku - "Karol - człowiek, który został papieżem" oraz "Karol - papież, który pozostał człowiekiem". Pracował między innymi przy ścieżce dźwiękowej do telewizyjnego serialu "Ośmiornica" .

Ennio Morricone gościł kilkakrotnie w Polsce, między innymi w 2009 roku wystąpił na Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej.

W jednym z wywiadów w związku ze swoimi 90. urodzinami Ennio Morricone przyznał, że liczył na statuetkę Oscara w 1987 roku za film "Misja" Rollanda Joffe i bardzo żałuje, że jej wtedy nie dostał. Nagrodzono wtedy Herbie Hancocka za muzykę do "Około północy".

"Pamiętam protesty podczas ceremonii wręczenia Oscarów" - podkreślił włoski kompozytor.

W kwietniu br., podczas narodowej kwarantanny we Włoszech, powiedział, że po pandemii zamierza powrócić do koncertów.

Na wiadomość o śmierci artysty minister kultury Dario Franceschini oświadczył, że to "smutny dzień dla kultury".

"Odszedł jeden z wielkich włoskich artystów o wyrafinowanym talencie, który swymi melodiami potrafił wzruszyć świat" - podkreślił minister.

Tagi do tego wpisu
Reklama