Nie żyje Joanna Wrońska, kielecka artystka ludowa

Data publikacji: 24.05.2021 20:30
Autor: Stanisław Blinstrub , Piotr Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu Joanna Wrońska

Na zdjęciu Joanna Wrońska
Fot. archiwum prywatne

Nie żyje Joanna Wrońska, mistrzyni rękodzielnictwa, kielecka artystka tworząca lalki-motanki.

Joanna Wrońska była absolwentką Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Zawodowo przez wiele lat związana z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach, w którym zajmowała się m.in. renowacją kostiumów dla Zespołu Pieśni i Tańca Kielce. Współpracowała z Muzeum Wsi Kieleckiej.

- Asieńka była osobą niezwykle dobrą. Kochali ją wszyscy, którzy odwiedzali Park Etnograficzny i odwiedzali jej pięknie ustrojone stoisko. Wszystkim rozdawała swoje laleczki-motanki. Mówiła o nich, że to laleczki szczęścia. Dla niej tego szczęścia niestety zabrakło - wspomina Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.

- Planowaliśmy dla niej wystawę. Początkowo miała się odbyć w czerwcu, ale z uwagi na chorobę Asi przesunęliśmy ją na lipiec. Mimo wszystko chcielibyśmy, aby się odbyła - dodaje Beata Ryń.

Znana była ponadto jako popularyzatorka sztuki ludowej. Wielokrotnie prowadziła warsztaty z rękodzielnictwa. Uczestniczyła w inicjatywach, takich jak m.in. Salon Rękodzieła Artystycznego czy Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny.

Reklama