Nie żyje Zbigniew Batorski, nasz redakcyjny kolega

Data publikacji: 05.08.2021 17:35 / Data aktualizacji: 05.08.2021 21:38
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Zbigniew Batorski

Na zdjęciu: Zbigniew Batorski
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Zmarł Zbigniew Batorski, nasz kolega, były pracownik oddziału TVP3 Kielce oraz naszej rozgłośni. Miał 76 lat.

Zbigniew był inżynierem technicznym w Polskim Radiu Kielce, od 1991 do 2005 roku pracował w kieleckim oddziale Telewizji Polskiej jako operator kamery. Będąc już na emeryturze współpracował z naszym radiem współtworząc z Włodzimierzem Reznerem popularną audycję Senioradio.

Posłuchaj archiwalnych audycji Senioradio

Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Batorski i Włodzimierz Rezner w czasie audycji "Senioradio"Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Płacze mi serce. Wspaniały kolega, świetny fachowiec - tak o Zbigniewie mówił na antenie Radia Kielce Włodzimierz Rezner. - Znałem Zbyszka od dziecka, wychowywaliśmy się nad Doliną Silnicy w Kielcach. Bawiliśmy się, wspólnie grali w piłkę. Później spotkaliśmy się w Radiu Kielce, w tym naszym starym radiu, wówczas przy ulicy Świerczewskiego. Razem wędrowaliśmy po regionie, ale także po kraju, nagrywając audycje. On z tym wielkim magnetofonem Kudelskiego. Doskonały fachowiec. Jego umiejętności wykorzystywano przy relacjach z najpoważniejszych wydarzeń, zarówno uroczystości państwowych, jak i prostych imprez, ale jakże to było wspaniałe. To były wielkie artystyczne przeżycia i zawodowe również, bo podpatrywaliśmy Zbyszka, jak on dokonuje nagrań. Był naprawdę wielkim mistrzem. To człowiek wielu talentów. Pracował m.in. przy pielgrzymce Jana Pawła II do Polski. Był operatorem, ale także dziennikarzem - mówił Włodzimierz Rezner. - Jestem wzruszony, bo spotkałem się ze Zbyszkiem w czerwcu, mówiliśmy wówczas o życiu. Potem dowiedziałem się o jego chorobie. Tak trudno uwierzyć, że już go nie ma - dodał.

Włodzimierz Rezner przypomniał, że ulubionym artystą Zbyszka był Elvis Presley. - Żadna audycja „Senioradio” nie mogła odbyć się bez Króla Rock and Rolla - dodał. Zaznaczył, że Zbigniew doskonale znał środowisko seniorów. Miał ogromną wiedzę, zarówno w dziedzinie psychologii, spraw społecznych, jak i o świecie.

- Zbyszek zawsze podchodził do życia z pewnym dystansem, ale jednocześnie potrafił jednać, łączyć, godzić w trudnych sytuacjach. Był niezwykłym kolegą - powiedział Paweł Solarz, który współpracował ze Zbigniewem Batorskim w TVP3 Kielce. - Zawsze mówiłem o nim „mój prywatny operator", bo wspólnie zrobiliśmy bardzo dużo ważnych materiałów reporterskich. Zbyszek kochał malować. Pewnego razu powiedział nam: „Mam dla was niespodziankę". Okazało się, że namalował portret trumienny. Powiesił go później w montażowni, żeby „trochę nas podnieść na duchu". Taki był Zbyszek. Jakże to znamienne - dodał Paweł Solarz. Przypomniał, że w 2015 roku Zbigniew Batorski został uhonorowany Nagrodą Miasta Kielce za promowanie stolicy regionu na antenie ogólnopolskiej telewizji, a także za propagowanie kultury i sztuki.

- Kochał tango. Miał olbrzymią kolekcję płyt z tymi utworami - powiedział Stanisław Blinstrub, który zapraszał go do audycji „Muzyczne podróże przez świat". - Potrafił wspaniale opowiadać o swoich wyprawach, a chętnie zwiedzał świat - stwierdził. 

- Był pełen radości i pogody. Takiego go zapamiętamy - powiedział Paweł Solarz. 

Zbigniew Batorski był absolwentem Politechniki Świętokrzyskiej.

Reklama