Niebieski Marsz w Starachowicach

Data publikacji: 18.06.2021 20:28
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.06.2021. Starachowice. Niebieski Marsz wsparcia dla osób z Zespołem Aspergera

18.06.2021. Starachowice. Niebieski Marsz wsparcia dla osób z Zespołem Aspergera
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Prawie 300 osób wzięło udział w Niebieskim Marszu, który odbył się w Starachowicach. Został zorganizowany w ramach programu Per Asperger ad Astra. Realizują go wspólnie Centrum Usług Społecznych oraz seniorzy w ramach akcji Seniorzy w Akcji.

Celem programu jest szeroko rozumiana edukacja w zakresie Zespołu Aspergera oraz łączenie środowisk dzieci ze zdiagnozowanym Zespołem Aspergera z seniorami. Piotr Ambroszczyk, dyrektor CUS, podkreśla, że wciąż jest duża potrzeba mówienia wprost o tym problemie: 

- Wielu rodziców się wstydzi przyznać, że dziecko ma Zespół Aspergera, często nauczyciele nie wiedzą, jak pracować z takim uczniem. Stąd nasze warsztaty, prowadzone od kilku miesięcy, zarówno w wersji on-line, jak i osobiście. Chcemy „oswoić” Aspergera i pokazać, że wiele osób, które odniosły światowy sukces to również aspergerowcy. Do nich zalicza się i Albert Einstein i Bill Gates - wymienia dyrektor 

Niebieski Marsz miał pokazać, że środowisko wsparcia dla dzieci i ich rodziców jest bardzo duże. Jacek Tarnowski, który reprezentuje grupę seniorów, podkreśla, że jako były nauczyciel rozumie potrzebę edukacji w zakresie Zespołu Aspergera: 

18.06.2021. Starachowice. Niebieski Marsz wsparcia dla osób z Zespołem AspergeraFot. Anna Głąb / Radio Kielce

- Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele o tym zaburzeniu wiedziano. Uczeń z Aspergerem był krnąbrny i dostawał kary. Dziś możemy ich zrozumieć i pomóc, a nauczycielom i rodzicom dać narzędzie do pracy z dzieckiem. Dodatkowo, jako seniorzy możemy stworzyć międzypokoleniową więź. Mamy więcej cierpliwości i czasu, niż rówieśnicy uczniów, dlatego łatwiej nam zrozumieć dziecko z Aspergerem - mówi.  

Projekt Per Asperger ad Astra ma docelowo stworzyć środowisko wymiany doświadczeń i wsparcia dla dzieci z Zespołem Aspergera. W planach jest stworzenie także „niebieskiej altany”, czyli miejsca, w którym rodziny i seniorzy mogliby się spotykać. 

18.06.2021. Starachowice. Niebieski Marsz wsparcia dla osób z Zespołem AspergeraFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Reklama