Niebo nad Kowalą pełne samolotów

Data publikacji: 29.05.2021 10:54
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Modele myśliwców i obsługa działa przeciwlotniczego - między innymi takie atrakcje będą czekały na tych, którzy odwiedzą dziś piknik modelarski w Kowali.

Jak powiedział Piotr Gołacki, prezes kieleckiego Klubu Modelarstwa Sportowego, w czasie pikniku zaprezentowane zostaną repliki prawdziwych maszyn przygotowane przez modelarzy z kilku województw. Atrakcji na pewno nie zabraknie. Widzowie będą mogli podziwiać modele zarówno samolotów wojskowych, jak i sportowych odrzutowców.

- Zawitają do nas modelarze nie tylko z naszego regionu. Swoje konstrukcje zaprezentują goście z województwa Małopolskiego, Łódzkiego, Mazowsza oraz ze Śląska. Największy model, który zostanie zaprezentowany to Piper Fab, którego rozpiętość skrzydeł to pięć metrów. Ponadto pojawią się modele odrzutowe, takie jak Mig-29, F-16 i F-15 - wyjaśnia Piotr Gołacki.

W tym roku pojawi się także coś nietypowego. Niespodzianką dla uczestników imprezy będzie możliwość obsługi działa przeciwlotniczego, za pomocą którego obsługujący spróbują swoich sił w celowaniu i zestrzeliwaniu latających modeli samolotów. Jednak, jak zaznacza Piotr Gołacki, piękne repliki samolotów nie będą w żaden sposób zagrożone zniszczeniem.

- Mimo, że działo jest sprawne i ruchome to nie będzie wyposażone w amunicję. Z kolei modele samolotów będą wyposażone w specjalne instalacje wystrzeliwujące flary będące wabikiem na rakiety przeciwlotnicze, naprowadzane na podczerwień - tłumaczy.

Piknik rozpocznie się w samo południe. Impreza potrwa do godz. 17. Wstęp na wydarzenie będzie darmowy. To czwarta edycja tej imprezy.

Reklama