Niedziela Wielkanocna w kościele prawosławnym

Data publikacji: 02.05.2021 09:33
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.05.2021 Sandomierz. Wielkanoc u prawosławnych. Na zdjęciu ksiądz Marcin Chyl - proboszcz parafii prawosławnej w Sandomierzu

02.05.2021 Sandomierz. Wielkanoc u prawosławnych. Na zdjęciu ksiądz Marcin Chyl - proboszcz parafii prawosławnej w Sandomierzu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W kościele prawosławnym obchodzona jest dziś Niedziela Wielkanocna. Wierni są już po nocnych, kilkugodzinnych nabożeństwach paschalnych, które zawsze rozpoczynają się w sobotę wieczorem.

W kościele prawosławnym pw. Świętych Braci Cyryla i Metodego w Sandomierzu uroczystości zakończyły się po godzinie 3.00 nad ranem i zwieńczone były święceniem pokarmów.  

- Wierni przynieśli ze sobą m.in. chleb, masło, a także sól, nasypaną do małego pojemnika, w której stoi paląca się świeczka. Święcenie pokarmów w tradycji prawosławnej odbywa się także w Wielką Sobotę i od danej parafii zależy to, jaki wariant wybierze - dodał ks. Marcin Chyl.

Po nabożeństwie paschalnym odbywa się śniadanie, na które składają się głównie mięsa i wędliny oraz nabiał.

Niedzielę Wielkanocną w cerkwiach odbywać się będą nabożeństwa, podkreślające radość ze Zmartwychwstania Chrystusa. Od jutra rozpocznie się tzw. świetlisty tydzień.

- To jakby powtórka Zmartwychwstania Pańskiego, to dla nas szczególny okres. Królewskie wrota, znajdujące się w ikonostasie są wtedy otwarte co oznacza, że królestwo raju jest dostępne dla wszystkich - dodał ks. Marcin Chyl.

Królewskie wrota w cerkwi są otwierane tylko na wyjątkowe okazje. Parafia pw. Świętych Braci Cyryla i Metodego liczy około 150 wiernych z Sandomierza i okolic, a także z województwa podkarpackiego m.in. Stalowej Woli i Tarnobrzega.

Tagi do tego wpisu
Reklama