Niepełnosprawni integrują się i żegnają lato

Data publikacji: 11.09.2021 17:40
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.09.2021. Piekoszów. Piknik na zakończenie lata

11.09.2021. Piekoszów. Piknik na zakończenie lata
Fot. ks. Łukasz Zygmunt /

Około 200 osób niepełnosprawnych z Kielc i powiatu kieleckiego spotkało się w Piekoszowie, by pożegnać kończące się lato.

Wydarzenie rozpoczęła o godzinie 15.00 msza święta. Następnie zebrani bawili się przy ognisku i muzyce ludowej wykonywanej przez zespół Piekoszowianie. Spotkanie pomogli zorganizować strażacy z OSP Piekoszów. 

- Z powodu ograniczeń epidemicznych, jest to pierwsze takie spotkanie od dwóch lat - mówi ksiądz Łukasz Zygmunt, dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. 

- Są tu osoby przede wszystkim z niepełnosprawnościami ruchowymi, które jeżdżą na wózkach inwalidzkich. To ludzie związani z Piekoszowem, bo przez wiele lat przyjeżdżali tu na turnusy rehabilitacyjne i turnusy dla niepełnosprawnych - dodaje.

11.09.2021. Piekoszów. Piknik na zakończenie lata. Na zdjęciu: zespół PiekoszowianieFot. ks. Łukasz Zygmunt /

Ksiądz Łukasz Zygmunt dodaje, że Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie od 1993 roku prowadzi turnusy dla niepełnosprawnych, w których biorą udział osoby z całej Polski. Wśród propozycji są tzw. turnusy aktywne, podczas których niepełnosprawni uczą się pokonywania różnych przeszkód i przełamywania barier.

- Chcemy zrobić wszystko, by umożliwić przyjazdy tutaj nie tylko w czasie wakacji. Moim marzeniem jest, aby takie turnusy odbywały się przez cały rok, ponieważ wnoszą wiele dobra. Te osoby się spotykają, integrują, wymieniają spostrzeżeniami, dzielą problemami i radościami. Marzę o tym, by Piekoszów wkrótce mógł na nowo otworzył się na te turnusy - dodaje. 

Wszystko zależy jednak od sytuacji epidemicznej. W Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie działa bowiem Dom Pomocy Społecznej, oddział szpitalny, ZOL i lokale aktywizujące. Ze względu na bezpieczeństwo przyjeżdżających, a także pacjentów i podopiecznych, w ciągu tych i poprzednich wakacji nie można było organizować turnusów dla niepełnosprawnych. 

 

Podobne wiadomości
Reklama