Niepełnosprawni z powiatu opatowskiego będą mieli świetną opiekę

Data publikacji: 13.05.2022 15:47
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.05.2022. Opatów. Otwarcie Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy. Na zdjęciu (od lewej): Renata Śpiewak - kierownik ŚDS w Opatowie, podpieczna ŚDS-u w Opatowie, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, poseł Krzysztof Lipiec, Małgorzata Jalowska - wicestarosta opatowski, Marzena Urban-Żelazowska - wójt gminy Sadowie

13.05.2022. Opatów. Otwarcie Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy. Na zdjęciu (od lewej): Renata Śpiewak - kierownik ŚDS w Opatowie, podpieczna ŚDS-u w Opatowie, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, poseł Krzysztof Lipiec, Małgorzata Jalowska - wicestarosta opatowski, Marzena Urban-Żelazowska - wójt gminy Sadowie
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

To jedyna placówka w województwie świętokrzyskim, który otacza opiekę znajdą osoby ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności. Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Opatowie, został dziś oficjalnie otwarty, choć podopiecznych przyjmuje od początku kwietnia.

Poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, reprezentował dzisiaj w Opatowie minister pracy i polityki społecznej Marlenę Maląg, która czek na realizację inwestycji w Opatowie przekazała w ubiegłym roku. Jak mówi, rząd stanął na wysokości zadania, aby ta inwestycja mogła powstać.

- Cieszymy się z otwarcia placówki, która służy osobom potrzebującym. Powiat opatowski jest wiodącym w tym ważnym dziele, jakim jest realizowanie zadań związanych z polityką społeczną - podkreśla parlamentarzysta.

13.05.2022. Opatów. Otwarcie Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Staniek - starosta opatowski, poseł Krzysztof Lipiec, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyskiFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Z kolei wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreśla, że dobrze przystosowany budynek to ważny element, ale najważniejszym jest odpowiednia kadra, która zaopiekuje się podopiecznymi. Dodaje także, że w regionie opieka nad niepełnosprawnymi jest na dobrym poziomie.

- Nie mamy tzw. białych plam pod tym względem. Są 43 placówki, z prawie 1300 podopiecznymi, co oznacza, że problem mamy zmapowany i rozwiązany. ŚDS w Opatowie jest pewnym dopełnieniem - mówi wojewoda.

Starosta opatowski Tomasz Staniek podkreśla, że to miejsce było bardzo potrzebne dla niepełnosprawnych mieszkańców, ale też ich rodzin.

- Instruktorzy, terapeuci, ale też opiekunowie pomagają podopiecznym w codziennym życiu, w rozwiązywaniu problemów. Pomagają np. wypełnić dokumenty albo zapisać się do lekarza, organizowane są także różne zajęcia manualne. Podopieczni, to osoby, które do tej pory siedziały w czterech ścianach. Dzięki powstaniu ŚDS realizowana jest także opieka wytchnieniowa dla opiekunów - informuje Tomasz Staniek.

13.05.2022. Opatów. Otwarcie Powiatowego Środowiskowego Domu SamopomocyFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Renata Śpiewak, kierownik placówki informuje, że opiekę znajdą tam osoby ze schorzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością umysłową, ale także z autyzmem i chorobami sprzężonymi.

Przebudowa budynku po dawnej pralni przyszpitalnej kosztowała 5,5 mln zł. Prawie 4 mln zł pochodziły z dotacji rządowej.

Reklama