Niepełnosprawni znajdą swoje miejsce w manufakturze

Data publikacji: 29.12.2020 15:04
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.12.2020. Białogon. Otwarcie Zakładu Aktywności Zawodnej

29.12.2020. Białogon. Otwarcie Zakładu Aktywności Zawodnej "Manufaktura Pietraszki"
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Zakład Aktywności Zawodowej „Manufaktura Pietraszki” został otwarty w Kielcach. Pracę znajdzie tam 30 osób z niepełnosprawnościami, w tym w tym 12, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną. Pozostali to ludzie ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Ksiądz profesor Witold Janocha, prezes Fundacji „Gramy z Tobą” informuje, że niepełnosprawni będą mogli rozwijać swoje zdolności w czterech pracowniach: pszczelarskiej, ogrodniczo-zielarskiej, rękodzielniczej i cukierniczej.

- To jest dla nas wyzwanie. W naszych pasiekach będziemy produkować miód, w pracowni cukierniczej ciasta i te produkty musimy sprzedawać, by się móc utrzymać. Dlatego będziemy promować te nasze wyroby i zachęcać kielczan, by nas odwiedzali i kupowali. Otworzyć placówkę to jedno, ale jeszcze ją utrzymać, to druga rzecz - dodał ksiądz profesor Witold Janocha.

- Bardzo cieszy mnie to, że województwo świętokrzyskie zapełnia się tego typu placówkami, które mają za zadanie aktywizować te osoby - powiedział obecny na otwarciu placówki senator Krzysztof Słoń. - Po tym się właśnie poznaje społeczeństwo dojrzałe, demokratyczne, obywatelskie i otwarte na potrzeby innych, łamiące bariery. Takie społeczeństwo stwarza szanse nawet dla tych, którzy mają sprzężone niepełnosprawności, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami życia codziennego. Te osoby również powinny uzyskać szansę, żeby realizować się zawodowo - dodał Krzysztof Słoń.

Osoby niepełnosprawne rozpoczną pracę w zakładzie od jutra. Koszt jego uruchomienia, to nieco ponad 1 mln zł, z czego prawie 700 tys. zł pochodzi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a pozostałe pieniądze przekazał samorząd województwa świętokrzyskiego i Fundacja „Gramy z Tobą”.

Reklama