Niepowtarzalny czar starych zabawek. Wernisaż wystawy w Suchedniowie

Data publikacji: 11.10.2020 08:28
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Suchedniów. Warsztaty wytwarzania zabawek z drewna

Suchedniów. Warsztaty wytwarzania zabawek z drewna
Fot. kuznica-suchedniow.com

Przedwojenne tradycje zabawkarskie są odtwarzane w Suchedniowie. Od maja trwały warsztaty, podczas których 15 adeptów sztuki wytwarzania zabawek z drewna uczyło się dawnych technik pod okiem mistrza tradycji. Dziś w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica odbędzie się wernisaż wystawy „Bryczka, konik i klepok”.

- Przed wojną istniał tu prężny ośrodek zabawkarski. Zabawki były wykonywane w Suchedniowie i okolicach - Krzyżce, Błocie czy Łącznej. Działała też spółdzielnia przemysłu drzewnego - przypomina Agnieszka Włodarczyk-Mazurek z SOK Kuźnica.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w każdym niemal domu wytwarzane były zabawki. Miały swoje niepowtarzalne wzornictwo, które dziś stanowi dziedzictwo kulturowe okolicy. Obecnie został jeden rzemieślnik, który dawnymi metodami wytwarza zabawki. To Włodzimierz Ciszek.

W ramach projektu prowadzonego przez ośrodek kultury i powiat skarżyski, został mistrzem tradycji, obok wycinankarki Lucyny Kozłowskiej. Podczas spotkań z uczniami przekazywał tajniki swojej pracy.

Celem tych spotkań było ocalenie od zapomnienia tego rzemiosła. Zdaniem Agnieszki Włodarczyk-Mazurek, jest duża szansa na odrodzenie się tego rzemiosła.

- Osoby, które uczestniczyły w zajęciach, to ludzie sztuki. Często sami prowadzą działalność plastyczną, więc umiejętności nabyte podczas spotkań z Włodzimierzem Ciszkiem mogą wykorzystać jako inspirację podczas własnej pracy artystycznej - zaznacza.

Proces twórczy i szkoleniowy był filmowany. Wraz z wernisażem będzie miał miejsce pokaz filmu dokumentalnego, który pokazuje ośrodek zabawkarski z Suchedniowa od strony procesu twórczego i historycznego.

Wernisaż odbędzie się o godzinie 15 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Reklama