Nietoperze już się obudziły

Data publikacji: 17.04.2021 17:49
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Morguefile

Nietoperze już się wybudziły z zimowego snu i powoli zaczynają opuszczać swoje kryjówki, szukając nowego lokum. Coraz częściej będziemy je mogli spotkać w naszych garażach, strychach, czy piwnicach.

Agnieszka Szrek-Burczyk ze Speleoklubu Świętokrzyskiego wyjaśnia, że po czasie hibernacji muszą nabrać sił.

- Przede wszystkim muszą zgromadzić sobie pożywienie, nadrobić straty, które powstały w czasie hibernacji podczas tych miesięcy zimowych. A jak wiemy, nasze nietoperze żywią się owadami, więc im cieplej, tych owadów jest więcej - zauważa.

Kiedy jednak nietoperze spały, w lutym, odbyło się coroczne ich liczenie w obiektach podziemnych, takich, jak jaskinie, czy sztolnie na terenie naszego województwa. Agnieszka Szrek-Burczyk przyznaje, że praca była bardzo owocna.

- Jedno z większych siedlisk znajduje się na Górze Miedziance, w sztolni Teresa i sztolni Zofia. Tam tych osobników zostało policzonych około 200. Natomiast zdecydowanie więcej było ich w jaskini Chelosiowej w Jaworzni. Tam naliczyliśmy aż 250 osobników - wymienia.

Ile dokładnie tych skrzydlatych ssaków mieszka w naszym regionie? Tego nie wiadomo, bo nie do każdego miejsca badacze są w stanie dotrzeć, ale szacunkowa liczba wynosi około 650 osobników.

Reklama