Niewybuchy wstrzymały ważną inwestycję

Data publikacji: 13.05.2022 08:52
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Trzy niewybuchy z czasów II wojny światowej stały się powodem wstrzymania budowy sieci kanalizacyjnej w Dziesławicach, w gminie Stopnica.

Pociski moździerzowe zostały znalezione przez ekipę wykonującą prace. Jak informuje zastępca burmistrza Stopnicy Mirosław Rajtar, każdy z niewybuchów ma ok. 70 cm długości. O ich znalezieniu natychmiast poinformowano policję oraz saperów z patrolu rozminowywania z Bukówki.

Jak się okazało, pociski zagrażały bezpośrednio zdrowiu i życiu pracowników. Promień rażenia tej broni wynosi ok. 2 km. Materiały zostały zabezpieczone, a następnie zdetonowane.

- Na teren budowy wejdzie teraz prywatna firma saperska, która sprawdzi czy trasa planowanej kanalizacji jest wolna od niewybuchów i niewypałów. Nadzór saperski będzie musiał wykonać przegląd trasy na odcinku ok. 3 km. Po zakończeniu procesu przystąpimy do prac ponownie. Myślimy, że w ciągu kilku dni będzie możliwe wznowienie prac – zapowiada zastępca burmistrza. Zabezpieczone przez saperów materiały zostały zdetonowane. Koszty związane z koniecznością sprawdzenia terenu poniesie urząd.

W ubiegłym roku, gmina Stopnica własnym nakładem rozpoczęła budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Dziesławice. W sumie ma zostać wybudowanych ok. 7 km sieci kanalizacyjnej co pozwoli na przyłączenie ok. 50 nieruchomości do sieci. Budowa pochłonie około 1,5 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Niebezpiecznie było w ostatnim czasie również w miejscowości Jarosławice w gminie Tuczępy. Na terenie jednej z firm ujawnione zostały elementy granatów moździerzowych. Pocisk znaleziono także m.in. na polu w Smogorzowie oraz w Konarach.

Jak informuje Tomasz Piwowarski, rzecznik buskiej policji, w przypadku odnalezienia niebezpiecznego przedmiotu nie należy go odkopywać, dotykać, a w szczególności nie podnosić i nie przemieszczać.

- W miarę możliwości należy zabezpieczyć miejsce przed dostępem innych osób, powiadomić policję i stosować się do ich wskazówek. Do czasu przyjazdu wezwanych służb należy pozostawać w pobliżu znaleziska, aby nie dopuścić innych osób do zbliżania się lub manipulowania takim przedmiotem – zaznacza.

Mundurowi apelują także, żeby nie wchodzić na tereny oznakowane zakazem wstępu takie jak poligony, place ćwiczeń, strzelnice, gdyż tam możemy natknąć się na niebezpieczne przedmioty pochodzenia wojskowego stanowiące zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Reklama