„Niezłomni w koronie gór” - wyjątkowy projekt skarżyskiej placówki

Data publikacji: 16.09.2021 11:03
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych ze Skarżyska-Kamiennej na szczycie Łysicy

Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych ze Skarżyska-Kamiennej na szczycie Łysicy
Fot. Niezłomni w Koronie Gór/Facebook

Chcą zdobyć 28 szczytów wszystkich polskich pasm górskich w najbliższe 24 miesiące. Nie przeszkadza im niepełnosprawność - uczniowie i nauczyciele z Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych ze Skarżyska rozpoczęli projekt „Niezłomni w koronie gór”.

Założeniem projektu jest zdobycie przez uczniów niepełnosprawnych wraz z nauczycielami korony gór polskich, czyli najwyższego szczytu w każdym paśmie górskim. Dyrektor placówki Marcin Kruk informuje, że w projekcie bierze udział 20 podopiecznych, którzy mają możliwości fizyczne do takich wypraw:

- Rozpoczęliśmy od zdobycia naszego szczytu, czyli Łysicy w Górach Świętokrzyskich, na piątek planujemy wyjście na Śnieżkę w Sudetach. W październiku mamy w planach wejście na Tarnicę, a zimą chcemy zdobyć Turbacz wraz z noclegiem w schronisku pod szczytem - zapowiada.

Wśród uczestników wyprawy są Cezary i Karol. Podkreślają, że zdobycie korony gór polskich to wielka przygoda.

- Były momenty trudniejsze, ale wtedy wychowawcy nas dopingowali do wysiłku. Jeżeli uda nam się zdobyć wszystkie szczyty, to chcemy też podbić morze - dodają.

Piotr Janicki, którego syn jest uczniem Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych, podkreśla, że takie wyzwanie dla dziecka niepełnosprawnego to sposób na podniesienie własnej wartości i udowodnienie, że każdą barierę można pokonać.

Reklama