„Niezniszczalne” czołgi na wyposażeniu polskiej armii

Data publikacji: 14.07.2021 12:47
Kategoria: Strefa munduru /Źródło: PAP
Czołg M1A2 w wersji SEPV3

Czołg M1A2 w wersji SEPV3
Fot. wikipedia.org

Polska kupi 250 najnowocześniejszych czołgów M1A2 ABRAMS SEPv3

Ministerstwo obrony narodowej zapowiedziało w środę pozyskanie przez Polskę czołgów podstawowych Abrams. Mowa o najnowszej wersji M1A2 Abrams SEPv3, używanej od 2020 roku podstawowego czołgu amerykańskiej armii, który jest w służbie od początku lat 80. Czołg M1 Abrams cieszy się sławą „niezniszczalnego” i jest jednym z symboli potęgi amerykańskiej armii.

Od czasu I i II wojny w Zatoce Perskiej (w 1991 i 2003 r.) czołg M1 Abrams cieszy się sławą „niezniszczalnego” i jest jednym z symboli potęgi amerykańskiej armii i techniki wojskowej USA.

Jednym z powodów wyjątkowej na tle innych czołgów przeżywalności pojazdu oraz jego załogi jest całkowite odseparowanie amunicji od przedziału, w którym znajdują się ludzie.

Głównym uzbrojeniem czołgu jest armata gładkolufowa M256 kalibru 120 mm. Do dodatkowego uzbrojenia można zaliczyć trzy karabiny maszynowe: 12,7 mm M2 i dwa 7,62 mm M240.

Czołg napędza silnik turbowałowy o mocy 1500 koni mechanicznych, który jest w stanie rozpędzić maszynę do prędkości ok. 70 km/h.

Producent informuje, że w najnowszej wersji zwiększono możliwości układu elektrycznego, poprawiono systemy sieciowe oraz komunikacji i przede wszystkim ulepszono opancerzenie, by zmniejszyć podatność czołgu na improwizowane urządzenia wybuchowe (IED).

Czołgi M1 Abrams w różnym standardzie znajdują się na wyposażeniu wojsk Maroka, Kuwejtu, Iraku, Egiptu, Australii, Arabii Saudyjskiej i wkrótce Tajwanu. Były używane zarówno w wojnie w Afganistanie, jak i wojnie w Iraku w służbie Stanów Zjednoczonych. Irackie Abramsy brały udział w wojnie przeciwko Państwu Islamskiemu (IS), a saudyjskie podczas wojny domowej w Jemenie.

Czołg został nazwany imieniem generała Creightona Abramsa, dowódcy wojsk amerykańskich biorących udział w wojnie wietnamskiej w latach 1968-1972.

Reklama