Niezwykłe atrakcje na targach lotnictwa

Data publikacji: 15.09.2020 12:21
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.09.2019. Kielce. Targi Lotnicze Aviation Expo

27.09.2019. Kielce. Targi Lotnicze Aviation Expo
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wielbiciele lotnictwa po raz kolejny spotkają się w Kielcach. W weekend w stolicy regionu odbędą się II Targi Lotnicze AVIATION EXPO. Oprócz tradycyjnych elementów wystaw, takich jak samoloty, śmigłowce i wiatrakowce, będzie można zobaczyć nowoczesne technologie stosowane w lotnictwie i poznać ofertę szkół lotniczych. Nie zabraknie branżowych konferencji.

Jak informuje Damian Kudaka, menadżer imprezy, podczas tegorocznych targów zaprezentowanych będzie wiele nowości.

- Po raz pierwszy będziemy mieli okazję zobaczyć samolot Skyleader. Firma Aero HMS zaprezentuje nowoczesny, ultralekki samolot sportowy MP-02 „Czajka”, który świetnie sprawuje się przy lataniu rekreacyjnym, a także szkoleniowym. Maksymalna prędkość przelotowa wynosi 230 km/h. Z kolei Ekolot, czyli polska firma z wieloletnim doświadczeniem, ogromnymi sukcesami sprzedażowymi i zaawansowaną technologią w budowie ultralekkich samolotów zaprezentuje dwa wyjątkowe modele - KR-030 Topaz oraz KR-010 Elf - mówi.

Zaprezentowany zostanie również najbardziej ekonomiczny i należący do najszybszych na świecie, produkowany seryjnie lekki samolot w układzie górnopłata, który pozwala na loty z prędkościami ponad 260 km/h - Pipistrel Virus SW. Będzie można też zobaczyć wyspecjalizowane kombinezony dla wybranych dyscyplin sportów lotniczych oraz odzież użytkową dla profesjonalistów takich, jak piloci śmigłowców policyjnych, załóg śmigłowców ratowniczych TOPR i zespołów akrobacyjnych z Polski.

Z kolei jedną z atrakcji stoiska Klubu Modelarstwa Sportowego będzie symulator wirtualnej rzeczywistości MASIM. Uczestnicy będą mogli zasiąść za sterami turystycznego Piper'a Cub, akrobacyjnej Extry 300, myśliwskiego F-18, czy pasażerskiego Boeinga 787 Dreamliner.

- Klub przygotowuje na imprezę także wyjątkowy model - informuje jego prezes, Piotr Gołacki. - To będący w trakcie budowy model samolotu PZL.37 Łoś. To jest jedyny tej wielkości model „Łosia” w Polsce. Robi ogromne wrażenie, jest już praktycznie gotowy, ma zamontowane silniki. Musimy go jeszcze pomalować. Będzie można go zobaczyć na naszym stoisku - podkreślił.

PZL.37 Łoś to polskiej konstrukcji i produkcji, średni dwusilnikowy bombowiec zbudowany w układzie dolnopłata, o konstrukcji całkowicie metalowej, z podwoziem chowanym w locie. Był produkowany w latach 1936-1939.

Firma Gawor Collection zaprezentuje unikatowe produkty na skalę światową wykonane ze skóry o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybicznych. Swój udział zapewniła także firma Hertz Systems, która pokaże innowacyjny system bezpieczeństwa, dzięki któremu lotniska mogą skutecznie chronić swój obszar przed niepożądaną obecnością dronów. Podczas wydarzenia nie zabraknie też lidera naukowo-badawczego wsparcia wojskowej techniki lotniczej - Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych (ITWL).

Mocnym akcentem imprezy będą również dwie konferencje branżowe - Technology & Law for Aviation oraz Global Drone Conference. Uczestnicy będą mogli posłuchać między innymi o potrzebie budowy nowoczesnych lotnisk, paliwach lotniczych i znaczeniu CARGO. Nie zabraknie również prelekcji na temat innowacji w nawigacji, kontroli tożsamości w transporcie lotniczym, certyfikacji bezzałogowców, finansowaniu projektów dronowych, hybrydowych projektach dronowych i systemach antydronowych.

Podczas drugiego dnia wydarzenia Aviation Expo nastąpi oficjalne otwarcie Polskiego Oddziału Światowej Federacji Dronów UAV Federation.

W konferencjach weźmie udział ponad sześćdziesięciu prelegentów ze świata lotnictwa. Współorganizatorem konferencji jest Joanna Wieczorek, znany i ceniony ekspert prawa lotniczego z kancelarii Dentons.

II Targi Lotnicze AVIATION EXPO będzie można odwiedzać w sobotę i niedzielę w godzinach 9-16. Bilety będą kosztowały: 20 zł normalny i 10 zł ulgowy.

Reklama