Niezwykłe samoloty na lotnisku w Kowali [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 29.05.2021 15:03
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.05.2021. Kowala. Piknik modelarski

29.05.2021. Kowala. Piknik modelarski
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Modele myśliwców i obsługa działa przeciwlotniczego - między innymi takie atrakcje czekały na tych, którzy odwiedzili w sobotę piknik modelarski w Kowali.

Jak powiedział Piotr Gołacki, prezes kieleckiego Klubu Modelarstwa Sportowego, na pikniku widzowie mogli zobaczyć kilkadziesiąt modeli samolotów przygotowanych przez modelarzy z kilku województw.

- Mamy ok. 50 modeli. To nie są to przypadkowe konstrukcje. To najwyższa półka modelarska. Mamy samoloty cywilne i wojskowe. Najbardziej interesujące są modele polskich maszyn wojskowych z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Są tu takie perełki jak: PZL 23 Karaś, czy jedyny na świecie egzemplarz PZL P50 Jastrząb.

Konstruktorem polskiego przedwojennego myśliwca PZL 23 Karaś jest Ireneusz Potocki. Na imprezę przyjechał aż z Gdyni. Jak powiedział samolot powstawał dwa lata i jest wierną kopią oryginału.

- Jest zrobiony w skali 1:4,5, rozpiętość skrzydeł to 3,1 m, waga 26 kg. Model jest wiernie odwzorowaną repliką oryginału. Wszystko wygląda dokładnie tak samo jak w prawdziwej maszynie - tłumaczy.

Inny uczestnik imprezy Michał Ironiuk przyjechał z Lublina. Na piknik przywiózł model cywilnego samolotu Bellanca Decathlon. Jak zaznacza replika jest w zasadzie wiernym odwzorowaniem pierwowzoru poza kilkoma niewielkimi szczegółami. Jednak proporcje w całej konstrukcji są w pełni zachowane.

- Samolot ma rozpiętość skrzydeł 4,7 m. Model został wykonany w skali 1:2 względem oryginału.  Posiada oświetlenie oraz pompę dymu, która powoduje że przelot jest bardziej spektakularny - mówił.

Zwiedzający mogli oglądać nie tylko niezwykłe maszyny, ale także spróbować swoich umiejętności zasiadając za celownikiem działka przeciwlotniczego próbując zestrzelić przelatujące samoloty. Oczywiście działko nie było naładowane prawdziwą amunicją.   

Reklama