Nikłe szanse na referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty

Data publikacji: 09.06.2021 12:22
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Bogdan Wenta, prezydent Kielc

Na zdjęciu: Bogdan Wenta, prezydent Kielc
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Klub radnych Bezpartyjni i Niezależni w Radzie Miasta Kielce złożył projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego odwołania Bogdana Wenty z funkcji prezydenta Kielc. Wniosek ma być procedowany na czwartkowej sesji. Okazuje się jednak, że najprawdopodobniej ten punkt zostanie zdjęty z porządku obrad.

Nowy przewodniczący gremium, Jarosław Karyś z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził na naszej antenie, że w jego opinii sprawa referendum nie powinna być w czwartek w ogóle procedowana.

- Za trzy tygodnie mamy sesje absolutoryjną, będziemy oceniać prezydenta zarówno za wykonanie budżetu za 2020 jak i całokształt pracy w tym roku. Nie może tak być, że przed tą sesją będziemy decydować o tym, czy referendum się odbędzie czy nie. Możemy o tym decydować dopiero po sesji absolutoryjnej - dodaje.

Zdaniem Jarosława Karysia, bardzo prawdopodobne jest, że prezydent Bogdan Wenta po raz trzeci nie uzyska wotum zaufania.

Za zdjęciem z porządku obrad wniosku o referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty opowiada się także Katarzyna Czech-Kruczek, wiceprzewodnicząca z Koalicji Obywatelskiej. Jak zaznacza, wniosek to swego rodzaju manifest i gra polityczna ze strony klubu radnych Bezpartyjni i Niezależni.

- Ten wniosek nie znajdzie poparcia w klubie Koalicji Obywatelskiej i mam nadzieję, że nie będziemy go w ogóle procedować podczas czwartkowych obrad - dodaje.

Przeciwna referendum jest także Anna Kibortt, przewodnicząca wspierającego prezydenta Wentę klubu Projekt Wspólne Kielce.  

- Ten wniosek w ogóle nam się nie podoba. Od początku jesteśmy przeciwnikami organizacji referendum. Mam nadzieję, że ten wiosek także z uwagi na termin jego zgłoszenia w ogóle nie będzie procedowany - dodaje.

Przedstawiciele Klubu Bezpartyjni i Niezależni deklarują, że powód złożenia wniosku w sprawie referendum pozostaje niezmienny. To zły sposób zarządzania miastem. Ponadto jak przypominają, o przeprowadzenie referendum jeszcze w ubiegłym roku apelował sam prezydent, a wpływ na to, że głosowanie do tej pory się nie odbyło miała pandemia COVID-19.

Prezydent  Bogdan Wenta dwukrotnie nie uzyskał już wotum zaufania. To jedyna taka sytuacja wśród włodarzy miast wojewódzkich. Prezydenci pozostałych 15 miast wojewódzkich  w Polsce otrzymali od swoich radnych wotum zaufania. 

Reklama