Nikt nie będzie zapraszał na szczepienie trzecią dawką. Musimy o to zadbać sami

Data publikacji: 17.09.2021 14:07
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rada Medyczna działająca przy premierze podjęła decyzję o zarekomendowaniu podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 kolejnym grupom osób.

Jerzy Staszczyk, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii informuje, że prawdopodobnie dla tych grup osób wystawione zostaną e-skierowania na szczepienie. 

- Jeżeli tylko zostaną opublikowane odpowiednie rozporządzenia, wówczas te osoby zostaną wprowadzone automatycznie do systemu. Wtedy wystarczy, że udadzą się do punktu szczepień i otrzymają preparat. Pamiętać należy, że tych osób nikt telefonicznie, czy listownie nie będzie specjalnie zapraszał. To one same muszą się zgłosić do punktu szczepień - mówi dr Jerzy Staszczyk. 

Jak dodaje, osoby po 65. roku życia, osoby z chorobami przewlekłymi i personel medyczny to te grupy osób, które przeciw Covid-19 były zaszczepione w pierwszej kolejności, a w związku z tym, ich odporność na zakażenie koronawirusem mogła się znacząco zmniejszyć 

- Seniorzy, personel medyczny, czy osoby z chorobami przewlekłymi przeciw Covid-19 zaszczepili się w pierwszej kolejności na początku tego roku, w związku z tym od podania pierwszej dawki minęło już 9 miesięcy, co oznacza, że poziom przeciwciał u tych osób może spadać - dodał Jerzy Staszczyk. 

W naszym województwie już rozpoczęły się szczepienia trzecią dawką. Przyjmują je osoby po przeszczepach, leczone onkologicznie oraz mające choroby współistniejące.

Reklama