Noc Muzeów kusi atrakcjami [INFORMATOR]

Data publikacji: 15.05.2021 07:40
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Dorota Klusek , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.05.2021. Kielce. Muzeum Hammonda

12.05.2021. Kielce. Muzeum Hammonda
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Tegoroczna Noc Muzeów kusi mnóstwem atrakcji dzieci i dorosłych. Samo określenie "noc" jest dość symboliczne, bo w niektórych miejscowościach z atrakcji będzie można skorzystać przez cały weekend. Gry terenowe, wystawy, pokazy, filmy czy specjalne warsztaty to tylko przykładowe propozycje.

KIELCE PEŁNE WYDARZEŃ

MUZEUM NARODOWE

W tym roku Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Kielcach odbędzie się wirtualnie. Instytucja ta proponuje pięć wyjątkowych spotkań tematycznych w formie podcastów.

Początek w sobotę, 15 maja o godzinie 18 na Facebooku Muzeum Narodowego w Kielcach.

godz. 18.00 - Jakie historie skrywa Pałacyk Dyrektora Gimnazjum?

W grudniu 2017 roku Muzeum Narodowe w Kielcach zakupiło kompleks budynków znajdujący się vis-à-vis gmachu dawnej szkoły, obecnie siedziby Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Najważniejszą częścią zespołu jest pałacyk. Od 1886 roku pełnił funkcję domu dyrektorów, którzy nadzorowali proces rusyfikacji w kierowanej przez nich szkole. O tajemnicach i przeszłości budynku opowie Paulina Bies.

godz. 19.00 - Niedostępne miejsca pałacu w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Marta Biegaj opowie o miejscach niedostępnych dla naszych gości. Pierwszym będzie pałacykowa wieża, z której rozciąga się przepiękny widok na okoliczne miejscowości, stanowiące niegdyś własność pisarza. Z wieży, w pogodne dni, można dostrzec ruiny zamku królewskiego w Chęcinach, oddalonego od Oblęgorka o 20 km. Drugie miejsce to biblioteka, zlokalizowana na piętrze muzeum, z charakterystycznym drewnianym balkonem, z którego widać prowadzącą do pałacyku aleję lipową. Co łączy oba te miejsca? Niegdyś to właśnie w wieży autor Trylogii przechowywał swój bogaty księgozbiór, o którym również Państwu opowiemy.

godz. 20.00 - Dlaczego posłowie zniknęli na 150 lat?

Wschodnią fasadę Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich ozdabiały posągi posłów szwedzkich i moskiewskich. Podział na stronę szwedzką i moskiewską przenikał z fasady do wnętrz pałacowych, odwzorowując tematykę dekorujących je malowideł stropowych. W myśl założeń ideowych fundatora pałacu Jakuba Zadzika, pełniącego w latach 1629–1635 funkcję kanclerza wielkiego koronnego, posągi posłów w połączeniu z treścią malowideł stropowych były symbolem jego dokonań dyplomatycznych, tworząc z pałacu Pomnik Pokoju. Na skutek przebudowy pałacu kieleckiego na siedzibę Urzędu Gubernialnego w latach 1867–1872 posągi posłów zostały usunięte z murków parawanowych, szpecąc wizerunek kieleckiej rezydencji. Wkrótce osoby odwiedzające Dawny Pałac Biskupów Krakowskich czeka nie lada atrakcja, ponieważ posągi posłów powrócą na dawne miejsce, uatrakcyjniając architektoniczną dekorację pałacu. Więcej opowie Robert Pepaś.

Rekonstrukcja figur odbywa się w ramach projektu „Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

godz. 21.00 - O tajemnicy stropu ramowego

Prace konserwatorskie przy stropie ramowym „Pożar Ławry Troickiej” w Drugim Pokoju Senatorskim powoli zmierzają do finału. Już niedługo będzie można podziwiać pięć odnowionych obrazów w bogatych złoconych ramach wraz z ornamentalnym płaskorzeźbionym fryzem podstropowym. Jest tylko jeden problem – pomimo trudnych i mozolnych prac, trwających dwa i pół roku, wciąż brak tytułowej ławry. Jak to możliwe? O konserwacji oraz ikonografii stropu ramowego opowie główny konserwator MNKi Małgorzata Misztal.

Konserwacja odbywa się w ramach projektu „Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

godz. 22.00 - Emocje obrazu. Pracownicy MNKi o „Wieczornej tęsknocie”

Wycinek paryskiej ulicy wieczorową porą. Ciemne kształty stapiają się z tłem.
Im dłużej obcujemy z obrazem tym więcej elementów nam on odsłania. Z pierwszego planu wyłania się postać. Czy jest smutna? Dlaczego stoi samotnie na wybrukowanej ulicy?
Mowa o tajemniczym i nieoczywistym nokturnie autorstwa Gustawa Gwozdeckiego.
Jak różnie obraz ten może być interpretowany przez kilka osób i jak inne emocje może on wywoływać, udowodnią pracownicy MNKi.

MUZEUM HISTORII KIELC

Tegoroczna Europejska Noc Muzeów w Muzeum Historii Kielc, z uwagi na obowiązujące przepisy sanitarne, odbędzie się  w formie transmisji internetowej. W sobotę 15 maja w godzinach od 20 do 22 muzeum zaprasza do wirtualnego zwiedzania  wystaw czasowych: „Podarunki. Depozyty. Odkrycia”  oraz „Meteoryty  z kolekcji Krzysztofa Sochy”. Zapoznanie się z najciekawszymi eksponatami umożliwią, przygotowane przez muzealników, filmy prezentujące najciekawsze eksponaty. Projekcja uzupełniona będzie komentarzem Marcina Kolasy, kuratora obydwu wystaw. W trakcie spotkania  ogłoszone zostaną wyniki, związanych  z wystawami, internetowych quizów. Transmisja odbędzie się na muzealnym Facebooku.  

MUZEUM WSI KIELECKIEJ

Spośród wszystkich oddziałów Muzeum Wsi Kieleckiej, w sobotę, 15 maja, z okazji Nocy Muzeów czynne będzie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Ekspozycja zostanie udostępniona w godzinach od 19 do 22. Zwiedzający muszą mieć maseczki ochronne.

Pozostałe oddziały  Muzeum Wsi Kieleckiej (Dworek Laszczyków w Kielcach, Park Etnograficzny w Tokarni) w tym roku zaangażują się w Noc Muzeów w formule online, na stronie internetowej muzeum oraz na facebooku, gdzie odbędą się konkursy z nagrodami.

DOM ŚRODOWISK TWÓRCZYCH

Dom Środowisk Twórczych zaprasza na Europejską Noc Muzeów w Pałacyku Tomasza Zielińskiego. Na sobotę 15 maja wszystkie instytucje wchodzące w skład DŚT przygotowały szereg atrakcji, w których będzie można wziąć udział całkowicie za darmo. Do godziny 22 będzie także możliwość darmowego zwiedzania wnętrz Pałacyku Zielińskiego oraz Baszty Plotkarki.

MUZEM HAMMONDA

Od godziny 15.00 w ogrodzie rozpocznie się „Hammondowe granie na powitanie”, czyli koncert organów Hammonda, których wystawę stałą – właśnie od najbliższej soboty – będzie można podziwiać w oficynie Pałacyku Zielińskiego w Kielcach przy ul. Zamkowej 5. Od godziny 17 – na scenie letniej Pałacyku (w Ogrodzie) – swój kunszt w grze na tym instrumencie zaprezentują dwaj wirtuozi: Andrzej Zieliński (założyciel zespołu Skaldowie) oraz Józef Skrzek (założyciel zespołu SBB). Od godziny 18 do 22 wystawa stała Muzeum Hammonda będzie dostępna do zwiedzania za darmo.

GALERIA WSPÓŁCZESNEJ SZTUKI SAKRALNEJ „DOM PRACZKI”

Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” zaprasza w sobotę, 15 maja, na wystawę stałą „Kolekcja Domu Praczki”, wystawę czasową „Andrzej Strumiłło. Pielgrzym z okiem otwartym” oraz wystawę plenerową „Jacek Waltoś. Pieta w trójnasób”. Ponadto o godzinie 19.00 odbędzie się Koncert Gongów – na jednym z najstarszych instrumentów świata, używanych w celach sakralnych oraz leczniczych zagra Anna Kulczycka-Wasielewska.

O godzinie 20.00 „Dom Praczki” zainauguruje działalność sali warsztatu „Magiel”. Pierwszymi zajęciami w pracowni będzie własnoręczne tworzenie zestawu kamieni do balansu. Są to różnej wielkości otoczaki, które układa się jeden na drugim, tak aby utrzymywały równowagę. Podczas warsztatów przygotowane kamienie będzie można pokrywać metalowymi płatkami, co nada im barwę miedzi, srebra lub złota.

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ORANŻERIA 

Galerii Sztuki Współczesnej Oranżeria zaprasza w sobotę na wystawę fotografii Andrzeja Borysa „ani jawa ani sen” oraz na warsztaty (o godziny 20.00), podczas których będzie można wykonać nadruk na płóciennym woreczku do przechowywania kamieni.

BURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH 

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza w sobotę 15 maja, w godzinach 16-23 na aktualne wystawy Sylwestra Ambroziaka "Niewinność" (rzeźby i filmy) oraz Magdaleny Szczoczarz „Home away from home” (fotografia). Wstęp wolny. Zwiedzanie w reżimie sanitarnym.

MUZEUM ZABAWEK I ZABAWY

Wystawa „Tyci, tyci przedstawienie… jak na dużej scenie” będzie najważniejszą atrakcją Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się 15. Maja. W Muzeum Zabawek i Zabawy będzie można ją zwiedzać bezpłatnie od godziny 17.00 do 20.00.

Ekspozycja jest muzealnym hołdem dla 65 lat działalności Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Teatr-bawi-uczy- wzrusza, prezentowane eksponaty mogą być też również źródłem inspiracji zarówno dla dzieci, jak i rodziców, nauczycieli i edukatorów. Goście wystawy odkryją różnice pomiędzy kukiełką, marionetką, pacynką i  jawajką. Historii powstania teatrzyków domowych ma na celu podkreślenie ogromnego waloru tych zabawek.

WYSTAWA PLENEROWA

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów już w czwartek została otwarta wystawa plenerowa na zabytkowym ogrodzeniu parku miejskiego w Kielcach, zatytułowana „Przeszłość przyszłości”. Dzieła sztuki z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

KOPRZYWNICA PROMUJE SIĘ MILITARIAMI

Z okazji Nocy Muzeów  w Koprzywnicy  otwarta zostanie w sobotę galeria historyczna. Jak informowało już Radio Kielce, to miejsce powstało w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, są tam militaria z czasów I i II wojny światowej oraz przedmioty codziennego użytku używane do 1945 roku. Eksponaty pochodzą przede wszystkim od członków Grupy Eksploracyjno-Historycznej „Wisła”, działającej przy MGOK, od innych pasjonatów przeszłości oraz od mieszkańców. W gablotach można zobaczyć m.in. łuski po nabojach z I wojny światowej, pozostałości po mundurach np. guziki, sprzączki od pasów, lornetki, menażki. Są też przedmioty codziennego użytku jak żelazka z duszą, świeczniki, latarnie, zegary, monety, fotografie, medaliki, odznaczenia i inne pamiątki. Są również przedwojenne czasopisma, takie jak „Tygodnik Ilustrowany” oraz „Kurier Codzienny”, w których znalazły się wzmianki o Sandomierzu i Koprzywnicy.

Galeria historyczna czynna będzie w sobotę od godziny 18.00 do 21.00.

 OPATÓW ZAPRASZA POD ZIEMIĘ

Do tegorocznej edycji Nocy Muzeów dołączyło Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie. Zaprasza do Domu Muzealnego, które jest siedzibą Muzeum Geodezji i Kartografii oraz Muzeum Ziemi Opatowskiej. Akcja rozpocznie się o godz. 15.00. Tamtejsze zbiory będzie można oglądać do godz. 23, jednak ostatnie wejście zaplanowano na 22.30. Grupa osób zwiedzających może liczyć maksymalnie 10 osób z uwagi na obowiązujący reżim sanitarny. Wejście tylko z przewodnikiem.

W ramach akcji bezpłatne zwiedzanie oferuje także Podziemna Trasa Turystyczna. Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem o pełnych godzinach od 18.00 do 23.00. Grupa osób zwiedzających nie może liczyć więcej niż 10 osób.

 SANDOMIERZ ZACHĘCA FILMAMI

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, z siedzibą w Zamku Królewskim, z okazji Nocy Muzeów zaprasza od godziny 17.00 do 20.00 bo zwiedzania wystaw, w tym najnowszej dotyczącej Stanisława Szwarc-Bronikowskiego, nieżyjącego już publicysty, podróżnika i filmowca. O godzinie 21.00 na dziedzińcu zamkowym odbędzie się projekcja filmu biograficznego poświęconego tej postaci.

Na wystawie etnograficznej szczególnie wyeksponowana zostanie  płaskorzeźba przedstawiająca wesele świętokrzyskie, której autorem jest Marian Brudek z Bogorii.

- Dopełnieniem tego będzie film o weselu świętokrzyskim, który będzie emitowany na ekranie – poinformowała Iwona  Łukawska,  p.o. dyrektora muzeum.

Na wystawie literackiej zwiedzający będą mogli zobaczyć pocztówki sprzed stu lat, adresowane do rodziny Przyłęckich, Dutreppich  i Targowskich, o tematyce patriotycznej, świątecznej, erotycznej, przedstawiające także reprodukcje dzieł sztuki oraz pejzaże i budowle. Wśród wystaw czasowych można zobaczyć ekspozycję pt. „3 kolekcje. Maria i Stanisław Dawscy – Ewa i Jerzy Ćwiertnia – Zbigniew Karpiński ” oraz wystawę fotografii Andrzeja Kozickiego . Zaplanowano również premierowy pokaz spotu jubileuszowego  przygotowanego z okazji 100- lecia Muzeum Okręgowego.

Podziemna trasa turystyczna oraz Brama Opatowska z okazji Nocy Muzeów wydłużają godziny pracy do 23.00, wstęp jest płatny. Bez żadnych opłat można będzie zwiedzać wystawę pt. „Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów - Zgoda Braci”, zorganizowaną w salach ekspozycyjnych zabytkowego ratusza. Na darmowe zwiedzanie wystaw zaprasza do swojej siedziby Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, które czynne będzie  od godziny 17.00 do 20.00, natomiast Muzeum Diecezjalne będzie czekać na gości od godziny 9.00 do 16.30, wstęp kosztuje 8 zł.

PIERWSZA ZAWICHOJSKA NOC MUZEÓW

Przed nami Pierwsza Zawichojska Noc Muzeów. Organizatorzy zapowiadają, że w ofercie znalazły się wszystkie najważniejsze elementy składające się na potencjał miasta i gminy z uwzględnieniem jego dziedzictwa kulturowego oraz współczesnych działań artystycznych. Do zwiedzania z przewodnikiem udostępnione będą wszystkie kościoły w Zawichoście. Osoby, które skorzystają z tej propozycji będą mieć możliwość zobaczenia pozostałości świątyni romańskiej w podziemiach kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, na co dzień nie udostępnianych. Kościół św. Jana Chrzciciela posiada wczesnogotyckie wnętrze świątyni klasztornej, z kolei w kościele św. Trójcy można podziwiać barkowe wnętrze. Jak informuje burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka, we wszystkich kościołach będą czekać na zwiedzających wolontariusze, którzy przybliżą historię miejsc i opowiedzą  ciekawostki z nimi związane.

Organizowane będą również spacery po Zawichoście, podczas których przypomniane zostanie np. ucho zawichojskie, czyli wąskie przejście pomiędzy dwiema pożydowskimi kamienicami. Oprowadzającymi będą nauczycielki z zawichojskich szkół, które będą czekać na chętnych w siedzibie domu kultury od godziny 17.

Natomiast w odnowionej remizie strażackiej od godziny 17 do 23 można będzie oglądać wystawę archiwalnych fotografii, które przedstawiają historię i najważniejsze wydarzenia z działalności Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednostka działa już od 111 lat. Zdjęcia pochodzą od mieszkańców, przedstawiają także ich życie codzienne. Ekspozycja składa się z 12 plansz.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury będzie można zobaczyć trzy wystawy: o Konstytucji 3 maja przygotowane przez Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Instytut Historii Litwy w Wilnie. Czynny będzie też Zawichojski Lamus Kultury Dawnej, czyli Żywe Muzeum Regionalne Powiśla Zawichojskiego, oprócz tego prezentowana będzie ekspozycja pt. "Mamonki”. Jak informuje  Patrycja Sus-Lutyńska, dyrektor domu kultury w Zawichoście, jest to pokaźny zestaw ręcznie uszytych, wydzierganych lalek, pacynek oraz  zabawek. Wykonali je członkowie Grupy Artystycznej „SPINKA”.

W Zawichojską Noc Muzeów aktywnie włącza się Park Etnograficzny „Pod Kogutem” w Dąbiu. Jak informuje właścicielka  parku Małgorzata Fronczek, specjalnie na tę okazję przygotowany został mały festiwal świateł. Rozpalony będzie ogień w kuźni, będzie palić się ognisko, a w izbie babci Heli będzie można się napić herbaty z niebieskiego bławata. Oprócz tego, będzie instalacja artystyczna na jabłoni stojącej pośrodku parku etnograficznego. Każdy będzie mógł zapisać na papierowym motylu przygotowanym wcześniej swoje marzenie i zawiesić je na drzewie stworzonym w ramach artystycznej instalacji. Park w Dąbiu to rodzaj skansenu posiadający m.in. bogatą kolekcję dawnych maszyn rolniczych oraz innych przedmiotów używanych wcześniej przez mieszkańców wsi. Program w parku etnograficznym realizowany będzie od godziny 21 do 23.

STARACHOWICE Z HASŁEM „POD MASKĘ"

Noc Muzeów w Starachowicach przebiegać będzie pod hasłem „Pod maskę”, tym razem jednak propozycja nie zakłada zaglądania pod maski na twarzy, a poznawanie kolekcji STAR-ów, które gromadzi Muzeum Przyrody i Techniki.

W tym roku święto muzealników łączy dwie okrągłe dla Muzeum rocznice, to 20 lat od utworzenia placówki i dziesiąta z kolei Noc Muzeów. Poświęcona będzie kolekcji polskich ciężarówek informuje dyrektor Paweł Kołodziejski.

- Na Muzealnych Targach Motoryzacji pokażemy pierwszy polski powojenny samochód, my w miejscu, w którym powstawał, mamy wszystkie egzemplarze reprezentujące kolejne typy auta. Będzie można je zobaczyć, łącznie z repliką papa mobile czy STAR-em, który uczestniczył w rajdzie Paryż-Dakar - dodaje.

W kinie Kotłownia prezentowane będą stare filmy pokazujące powstawanie samochodów, a w specjalnie zorganizowanym studiu BS będzie można wcielić się w rolę lektora i przeczytać fragmenty pierwszych numerów zakładowej gazety „Budujemy Samochody”.

- Z nagrań planujemy zmontować film, a nasi goście będą mogli poznać zaplecze pracy dziennikarskiej oraz poznać specyficzny język pracy z lat 50-tych - mówki dyrektor.

Gośćmi specjalnymi starachowickiej Nocy Muzeów będzie firma Autobox, która zajmuje się renowacją STAR-ów, a w muzeum pomaga w restaurowaniu eksponatów. O swojej pasji opowie także Sebastian Markowski, pasjonat motoryzacji, który zaprosi do kabiny swojego STAR-a 660 M2.

Starachowicka Noc Muzeów zaplanowana jest w godzinach 19 – 22, wstęp jest bezpłatny.


 W SUDOLE FIRE SHOW

W Krzemionkach (Sudół k/Ostrowca Św.) także zaplanowano atrakcje w ramach Nocy Muzeów. Od godziny 18.00 turyści będą mogli obejrzeć rozbiórkę pieca dymarskiego czy obkuwanie łupki żelaznej. Wydarzenie zakończy bursztynowy Fire Show na dziedzińcu obok budynku muzeum. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

ZABYTKOWY ZAKŁAD HUTNICZY W MALEŃCU

Jeśli marzycie o odkryciu wielkiego skarbu, który uczyni was bogatymi, to macie najlepszą ku temu okazję. Stowarzyszenie Historyczne „Pasja" oraz Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu zapraszają w sobotę 15 maja br. do dawnej fabryki żelaza w Maleńcu na wspólne poszukiwanie skarbów przeszłości w ramach Nocy Muzeów.

Podczas gry terenowej pn. „Skarb Jezierskiego" wspólnie poszukiwać będziemy zaginionego depozytu kasztelana łukowskiego, składającego się z 200 tys. srebrnych talarów. Dla najlepszych łowców skarbów przygotowano cenne nagrody.

Kolejną szansą na ich zdobycie będzie turniej w strzelaniu z broni pneumatycznej na plenerowej strzelnicy, którą poprowadzą członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Pasja". Najodważniejsi uczestnicy wydarzenia wezmą udział w pokazach obsługi XIX-wiecznej armaty czarnoprochowej i wyrzutni rac kongrewskich z okresu powstań narodowych.

W trakcie trwania imprezy, wspólnie z dr. Łukaszem Miechowiczem, poszukamy najstarszych śladów obecności człowieka na terenie Kotliny Chodelskiej i odkryjemy tajniki pracy współczesnych archeologów.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa historycznych znalezisk członków Stowarzyszenia Historycznego „Pasja”, wspólne zwiedzanie dawnej fabryki żelaza w Maleńcu, pokazy zabytkowych urządzeń przemysłowych, w tym uruchomienie największego, drewnianego koła wodnego w Polsce, a także projekcje filmowe.

Początek wydarzenia godzina 18.00. Wstęp bezpłatny.
Uwaga: Wydarzenie organizowane z zachowaniem obowiązujących rygorów sanitarnych.

WYJĄTKOWY GOŚĆ W MALEŃCU: SOKE MASANORI OGAWA

Niezwykła atrakcja czeka na wszystkich tych, którzy w Noc Muzeów (15 maja br.) odwiedzą Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. Wśród gości dawnej fabryki żelaza będzie Soke Masanori Ogawa-założyciel japońskiej szkoły miecza Shirasagiryu Shuntokai w Polsce.

Soke Ogawa urodził się i wychował w dojo Kansho-ryu lai Hyoho, mieszczącej się w mieście Himeji. Od wielu lat prowadzi własną szkołę miecza w Polsce. Soke Ogawa jest mistrzem Naginata-japońskiej glewii, sztuki iai-miecza oraz sztuki tańca z wachlarzem i mieczami, znanej jako Kenbu. Mistrz Ogawa jest również jednym z propagatorów japońskiej sztuki shigin, polegającej na recytowaniu japońskiego lub chińskiego wiersza czytanego po japońsku, z których każdy (shi) jest zazwyczaj śpiewany (gin). Spotkaniu z mistrzem Ogawa towarzyszyć będą pokazy i prelekcje dotyczące wybranych elementów kultury japońskiej, które poprowadzi Anna Ogawa, absolwentka japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, a prywatnie żona mistrza Ogawy. Inicjatorem spotkania z mistrzem Ogawa jest Manufaktura Sztuk Wszelakich Axela Szemińskiego z Gustawowa, znanego propagatora dawnych rzemiosł i rekonstrukcji historycznych.

PODPIWEK FABRYKANCKI Z MALEŃCA

Gdy w 1835 roku Tadeusz Bocheński stał się właścicielem fabryki żelaza w Maleńcu, postanowił ulżyć pracującym w niej robotnikom, nękanym gorącem z fryszerskich palenisk. Z pomocą piwowarów uwarzył wyjątkowy napój, którego smak doskonale gasił pragnienie i przywracam siły spracowanym ludziom. Warzony w miejscowym browarze i chłodzony w odmętach rzeki Czarnej „Podpiwek Fabrykancki” stał się ulubionym napitkiem malenieckich frysierzy i kowali. Ci jednak, jak twierdzi legenda, pijali go wyłącznie w rękawicach, gdyż schłodzone w rzecznej wodze butelki zbyt często pękały w rękach rozgrzanych od hutniczego żaru.

Dziś z pomocą regionalistów i kół gospodyń wiejskich postanowiliśmy odtworzyć jego legendarną recepturę i smak. O jego wyjątkowości będzie można się przekonać odwiedzając Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. Pierwszą okazją do tego jest nadchodząca Noc Muzeów.

Reklama