Nocne opanowanie szkoły [PODCAST, ZDJĘCIA]

Data publikacji: 23.05.2021 12:24
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.05.2021 Kielce. Miejsce partyzanckiej akcji dawniej i dziś

23.05.2021 Kielce. Miejsce partyzanckiej akcji dawniej i dziś
Fot. Dionizy Krawczyński / Radio Kielce

W czasie okupacji niemieckiej w jednej z kieleckich szkół zaśpiewano polski hymn. W jakich okolicznościach do tego doszło? Tego dowiedzą się dziś Państwo z kolejnego odcinka słuchowiska „Obrazy Wojennych Zdarzeń”.

III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida należy do czołówki szkół najchętniej wybieranych przez młodzież. Obiekt od lat także rozwija się. W 2019 roku doczekał się nawet nowoczesnej hali sportowej. Ale w skład gmachu wchodzą także starsze elementy.

- Zawsze w szkole mówiliśmy o części starej i nowej - mówi Rafał Nowak, dziś wicewojewoda świętokrzyski, ale przed laty, przez dekadę dyrektor „Norwida”. - Ta stara ma już ponad 100 lat. Kiedy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość trzeba było wszystko zorganizować od początku. Dotyczyły to również edukacji. Pamiętamy, że zaborcy dbali o to, by ten dostęp do nauki był jak najbardziej ograniczony - podkreśla.

W lutym 1919 roku został wydany dekret o powszechnym obowiązku szkolnym, to zaś pociągnęło za sobą decyzje o budowaniu nowych szkół.

- W dzielnicy, gdzie znajduje się dzisiaj III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida, istniały dwie szkoły: jedna w budynku stacji kolejowej, a druga na ulicy Niewachlowskiej. W wyniku ich połączenia powstała szkoła, którą nadano nazwę „Kolejowa”. Można powiedzieć, że jest to daleki przodek naszego dzisiejszego liceum - zauważa.

W roku szkolnym 1925/1926 placówka, która mieściła się przy ulicy Piramowicza zmieniła nazwę na Szkołę Powszechną Kolejową, a w roku szkolnym 1927/1928 na jej bazie utworzono już siedmioklasową Publiczną Szkołę Powszechną. Kiedy 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa, szkoła początkowo funkcjonowała. Zmiany nastąpiły w roku szkolnym 1943/1944. Wtedy naukę przerwano.

- Uczniów i nauczycieli porozdzielano do innych szkół na terenie miasta Kielce, natomiast w tym budynku zakwaterowano młodzież z tak zwanych brygad junaczych, czyli junaków, którzy mieli wykonywać dla Niemców różne prace. Akurat ci, którzy mieszkali w budynku tej szkoły mieli remontować tory kolejowe, ponieważ działalność partyzantów dawała się we znaki niemieckim kolejarzom, a poza tym okupant zawsze potrzebował rąk do pracy - wyjaśnia wicewojewoda.

W 1943 roku doszło do akcji, której szczegóły przybliży odcinek „Obrazy Wojennych Zdarzeń”. Jej inicjatorem był Józef Mikołajczyk „Marcin”.

Reklama