Nowa inwestycja cieszy strażaków ochotników i mieszkańców Huty Nowej

Data publikacji: 18.10.2021 21:48
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.10.2021 Huta Nowa. Otwarcie filii Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach i remizy OSP

18.10.2021 Huta Nowa. Otwarcie filii Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach i remizy OSP
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Remiza połączona z ośrodkiem kultury - budynek łączący te dwie funkcje został dziś uroczyście otwarty w Hucie Nowej w gminie Bieliny.

- To jest obiekt, w którym mieściła i mieści się dalej remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Hucie Nowej. Obiekt był bardzo zniszczony, właściwie wymagał generalnego remontu – wspomina wójt Bielin, Sławomir Kopacz.

- Bardzo długo szukaliśmy środków, żeby przebudować ten budynek. Mamy w gminie Bieliny zasadę, że znaczące inwestycje staramy się realizować przy udziale środków zewnętrznych. Po wielu staraniach udało nam się pozyskać ponad 500 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obiekt będzie miał dwie funkcje: po pierwsze nadal będzie pełnił rolę remizy – będzie tu garaż dla samochodu pożarniczego i miejsce dla strażaków, a druga funkcja to obiekt kulturalny, czyli filia Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich – wymienia.

Dotychczasowa remiza nie tylko została wyremontowana, ale także rozbudowana, powstało nowe skrzydło. Do dyspozycji mieszkańców są dwie niezależne od siebie sale, w których mogą się odbywać różne spotkania. Dolną część zajmują strażacy.

18.10.2021 Huta Nowa. Otwarcie filii Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach i remizy OSP. Na zdjęciu mod lewej: wicewojewoda Rafał Nowak, senator Krzysztof Słoń, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Anna Krupka i wójt gminy Bieliny Sławomir KopaczFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ryszard Serwin, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej z Huty Nowej podkreślił, że wreszcie druhowie mają godne warunki.

- Wcześniej, kiedy wracaliśmy z akcji i chcieliśmy się umyć, musieliśmy spuszczać wodę z samochodu. Dziś mamy łazienkę, ale też kuchnię, zaplecze z miejscem na szafki. Ten obiekt bardzo nas cieszy, tym bardziej, że od około czterech lat zaczyna się poprawiać także stan naszego sprzętu - dodaje.

Budynek spełnia standardy ekologiczne, jest wyposażony w panele fotowoltaiczne i pompę ciepła. Jest także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nowego obiektu mieszkańcom Huty Nowej gratulowała wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Anna Krupka.

- To kolejna ważna inwestycja w tej miejscowości, która będzie centrum aktywności mieszkańców. 10 maja ogłosiłam tu przekazanie środków na budowę nowej sali gimnastycznej przy szkole w Hucie Nowej. Z każdej inwestycji bardzo się cieszę, bo wiem, że mają one ogromne znaczenie dla mieszkańców - dodała.

Z tymi słowami zgodził się senator Krzysztof Słoń:

- Bardzo potrzebna inwestycja, szczególnie dla lokalnej społeczności - łączy dwie funkcje: tę, która od lat tutaj jest, czyli siedziby straży pożarnej, z nowo powstałym ośrodkiem kultury. Dobrze, że środki pochodzące z budżetu województwa są przekazywane na taki szczytny cel – zaznaczył.

18.10.2021 Huta Nowa. Otwarcie filii Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach i remizy OSPFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Chcielibyśmy, jako zarząd województwa świętokrzyskiego, aby w każdej gminie było kilka takich miejsc, w których będą mogli się spotykać mieszkańcy, rozwijać swoje zainteresowania, organizować różnego rodzaju uroczystości, spędzać dobrze czas - powiedziała wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik.

- To jest szczególnie ważne w czasie, kiedy w województwie świętokrzyskim mamy tak wiele osób starszych. Są też młodzi ludzie, którzy nie wiedzą co robić ze swoim czasem wolnym, a w takich warunkach mogą realizować swoje pasje - dodała.

O ważnej roli w integracji lokalnej społeczności mówił wicewojewoda świętokrzyski, Rafał Nowak.

- To miejsce, w którym mieszkańcy mogą się spotkać, wymieniać się swoimi poglądami, problemami, wspólnie coś zrobić. Dodatkowo chyba nie ma lepszej instytucji, poza kołami gospodyń wiejskich, niż ochotnicze straże pożarne. W takich społecznościach, jak ta, integrują, wspierają, bronią i chronią wszystkich mieszkańców, więc cieszę się, że takie nowe miejsce na mapie województwa możemy dziś otworzyć - stwierdził.

Całkowita wartość zadania wyniosła ponad 1,1 mln zł, z czego ponad 500 tys. zł pochodziło z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Reklama