Nowa komisja? Nie tak prędko

Data publikacji: 07.04.2021 15:17
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.04.2021. Na zdjęciu (od lewej): Maciej Bursztein - klub Bezpartyjni i Niezależni i Michał Braun - miejski radny PO

07.04.2021. Na zdjęciu (od lewej): Maciej Bursztein - klub Bezpartyjni i Niezależni i Michał Braun - miejski radny PO
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Michał Braun, miejski radny PO, zaproponował powstanie komisji w radzie miasta ds. rozwoju przedsiębiorczości i pozyskiwaniem nowych inwestorów, współpracy z organizacjami samorządowymi oraz projektu smart city. Tyle, że zapowiadane „ponadpartyjne” poparcie dla tej inicjatywy jest tylko częściowo prawdziwe.

Zgodnie z naszymi ustaleniami, pojedynczy przedstawiciele klubów popierają pomysł, ale już całe kluby nie, albo nie mają wypracowanej opinii.

Jarosław Karyś, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości, mówi, że radny nie konsultował tego projektu z klubem PiS.

- Zupełnym nieporozumieniem ze strony radnego Brauna jest twierdzenie, że odbył jakąkolwiek konsultację z klubem radnych Prawa i Sprawiedliwości. Sam o tym pomyśle i zakresie prac tej komisji dowiedziałem się dopiero dziś - dodaje. Braun rozmawiał jedynie z Dariuszem Kisielem z klubu PiS. 

Zdaniem wiceprzewodniczącego rady miasta, pomysł powołania nowej komisji nie rozwiąże wszystkich problemów, z jakimi boryka się miasto, może natomiast skomplikować funkcjonowanie już istniejących komisji stałych w radzie, których kompetencje musiałyby ulec zmianie.

- Jestem sceptyczny, co do powstania tej komisji. To pomysł, który nie wyszedł jeszcze z fazy wstępnych uzgodnień i analiz, stąd dziwi dzisiejsza konferencja radnego Michała Brauna. Wydaje mi się, że jest to bardziej osobista chęć zaistnienia, niż racjonalna postawa pana radnego - zaznacza.

Idea powołania nowej komisji w radzie miasta jest znana przewodniczącemu rady miasta Kamilowi Suchańskiemu, który podkreśla jednak, że aby móc o niej dyskutować, trzeba poczekać na szczegóły i projekt uchwały w tej sprawie. 

- Generalnie jestem na tak, jednak diabeł tkwi w szczegółach, a tych na razie nie znamy - mówi Kamil Suchański. - Należałoby się zastanowić nad weryfikacją kompetencji pozostałych już działających komisji, ponieważ nie chodzi o to, aby mnożyć byty - dodaje takie same wątpliwości, jakie ma przewodniczący klubu radnych PiS.

Czy taka komisja jest potrzebna, bo władze miasta słabo radzą sobie z tematyką przedsiębiorczości i nowych inwestorów?

Zdaniem Michała Brauna nowa komisja ma wesprzeć miasto w tym procesie. Jak zaznacza, radni chcą także inicjować pewne działania związane z rozwojem miasta między innymi poprzez współpracę z biurem obsługi inwestora, czy innymi jednostkami ratusza odpowiedzialnymi za rozwój.

Podobnego zdania jest zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór, która w rozmowie z Radiem Kielce, podkreśla, że powołanie takiej komisji nie jest nowym pomysłem. Jej zdaniem, działalność nowej komisji może tylko pomóc w rozwoju przedsiębiorczości.

- To dobra inicjatywa, jeśli jest tworzony organ, który chce współpracować z urzędnikami dla dobra mieszkańców.  Lobbing radnych, w dobrym tego słowa znaczeniu, i wsparcie w realizacji niektórych pomysłów też jest potrzebne. W ukonstytuowaniu się komisji nie widzę negatywnego kontekstu - dodaje.

W pomysł utworzenia nowej komisji w radzie miasta oprócz radnego Michała Brauna, zaangażowali się Maciej Bursztein, z klubu Bezpartyjni i Niezależni, Dariusz Kisiel z klubu PiS, oraz Joanna Litwin z klubu Projekt Wspólne Kielce. Projekt uchwały w sprawie utworzenia komisji ma pojawić się na najbliższej sesji rady miasta - 22 kwietnia.

Reklama