Nowa wystawa IPN. Kielecka Rodzina Katyńska upowszechnia prawdę o zbrodni katyńskiej

Data publikacji: 14.09.2021 11:30
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Przystanek Historia

Kielce. Przystanek Historia
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

„Na straży pamięci. 30 lat działalności Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska” - to tytuł wystawy, która zostanie otwarta w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.

Na przestrzeni 30 lat działalności stowarzyszenie przyczyniło się do diametralnej zmiany postrzegania szeroko pojętego zagadnienia Zbrodni Katyńskiej. Przede wszystkim zaś upowszechniła prawdę o zbrodni, jej ofiarach oraz sprawcach.

Wśród licznych i cennych inicjatyw podejmowanych przez członków Stowarzyszenia, wiele zapisało się w historii oraz przestrzeni miasta i regionu. Jedną z pierwszych była budowa w 1990 r. na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach pomnika „Pomordowanym na nieludzkiej ziemi”. Dzięki staraniom kombatantów Armii Krajowej wspieranych przez Rodzinę Katyńską powstał monument, będący symbolem katyńskiego ludobójstwa. Dwukrotnie rozbudowywany w latach 1996 i 2016 upamiętnia 396 ofiar zbrodni z regionu świętokrzyskiego.

Zbrodnia Katyńska popełniona przez Sowietów wiosną 1940 r. była zbrodnią bez precedensu. Jej ofiarą padło co najmniej 21 857 obywatelach polskich - oficerów, policjantów, a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. Zebrała ona tragiczne żniwo również wśród mieszkańców Kielecczyzny. Aż 11 proc. zamordowanych, było związanych z przedwojennym województwem kieleckim.

Konsekwencją ludobójstwa było kłamstwo katyńskie. Zbrodni przez dziesięciolecia wypierali się Sowieci którzy dopiero 1990 roku nazwali ją „jedną z cięższych zbrodni stalinizmu”. Z kolei władze PRL, robiły wszystko by całkowicie wymazać z obiegu publicznego słowo Katyń lub stosowały politykę ZSRR obarczając odpowiedzialnością za ludobójstwo hitlerowców.

Przemiany zapoczątkowane w Polsce w 1989 r., dały początek walce o prawdę. Pionierami odkłamywania historii byli najbliżsi ofiar zbrodni - najczęściej żony i dzieci zamordowanych. Wśród nich krewni ofiar, mieszkańcy ziemi świętokrzyskiej.

Wernisaż wystawy odbędzie się w środę o godzinie 10.30. w otwarciu weźmie udział Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

adv adv
Wiadomości
Reklama