Nowatorski przystanek z zielenią [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 27.05.2021 21:40
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.05.2021. Opatów. Zielony przystanek przy ul. Sienkiewicza

27.05.2021. Opatów. Zielony przystanek przy ul. Sienkiewicza
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Rozchodnik okazały, pragnina syberyjska czy kostrzewa sina - te i inne rośliny ozdobiły zielony przystanek w Opatowie. Znajduje się on na parkingu starostwa powiatowego, tuż przy ulicy Sienkiewicza. Powiat był pomysłodawcą tej inicjatywy.

Woda opadowa jest gromadzona pod przystankiem i służy nawadnianiu roślin. Wicestarosta Małgorzata Jalowska mówi, że posadzone rośliny dobrze będą się komponować z otoczeniem. Na razie są niewielkie, ale do wakacji się rozrosną i na pewno będą urzekać swoim wyglądem. Pasażerowie będą mogli w wygodny sposób poczekać na autobus. Jak dodaje, dzięki roślinom na przystanku będzie można ochronić się przed warunkami atmosferycznymi, a woda, która spadnie w ciągu dnia na dach, zostanie zatrzymana w 90 proc.

Mieszkańcy Opatowa uważają, że to dobry krok, aby do miasta wprowadzić więcej zieleni. Podoba im się taka forma przystanku i chwalą, że coś się zmienia w mieście. To także propozycja godna naśladowania. Rozmówcy Radia Kielce zaznaczają jednak, że będzie to ładne i cieszące wzrok, pod warunkiem, że ktoś będzie o rośliny odpowiednio dbał, a nie pozostawiał je same sobie.

27.05.2021. Opatów. Zielony przystanek przy ul. Sienkiewicza. Na zdjęciu Małgorzata Jalowska - wicestarosta opatowskiFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Małgorzata Jalowska zapewnia, że rośliny zostały dobrane przez fachowców, aby jak najlepiej spełniały swoją rolę na przystanku, a także w okolicy ruchliwej ulicy.

Henryk Czekaj, kierowca Powiatowego Zakładu Transportu w Opatowie, który wozi mieszkańców powiatu do Kielc, do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przyznaje, że po drodze nie widział podobnych przystanków. Jak mówi, głównie są to stare konstrukcje rodem z PRL.

Druga taka konstrukcja w Opatowie pojawi się w okolicy Szpitala św. Leona.

Reklama