Nowe domy dla niepełnosprawnych z rządowym wsparciem

Data publikacji: 14.07.2020 16:01
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.07.2020. Kielce. Podpisanie umów na dofinansowanie środowiskowych domów samopomocy. Na zdjęciu (od lewej): Hubert Żądło - wójt gminy Bałtów, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski i Lidia Jasińska - skarbnik gminy Bałtów

14.07.2020. Kielce. Podpisanie umów na dofinansowanie środowiskowych domów samopomocy. Na zdjęciu (od lewej): Hubert Żądło - wójt gminy Bałtów, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski i Lidia Jasińska - skarbnik gminy Bałtów
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

W Opatowie i w Wólce Bałtowskiej powstaną środowiskowe domy samopomocy, czyli placówki przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Umowy na dofinansowanie inwestycji podpisano w urzędzie wojewódzkim w Kielcach.

14.07.2020. Kielce. Podpisanie umów na dofinansowanie środowiskowych domów samopomocy. Na zdjęciu (od lewej): Hubert Żądło - wójt gminy Bałtów i Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyskiFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Jak powiedział Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, pieniądze na powstanie tych dwóch placówek, czyli w sumie ponad 2,3 mln zł przekazał rząd.

- Z prośbą o wsparcie powstania tych domów zwróciły się do nas samorządy. Wśród tamtejszego społeczeństwa jest wyraźna potrzeba, by te domy powstały i tak też się stanie - dodał Zbigniew Koniusz.

Na utworzenie w Wólce Bałtowskiej domu samopomocy, gmina otrzymała 444 tys. zł. W placówce, która będzie się mieścić w budynku po byłej szkole podstawowej, pomoc i opiekę znajdzie 20 niepełnosprawnych osób. Mają tam funkcjonować m.in pracownie: rehabilitacyjna i kuchenna, informuje Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

- W naszej gminie, do tej pory nie funkcjonowała tego typu placówka, a jest taka potrzeba, ponieważ w gminie są osoby niepełnosprawne. Środowiskowy dom samopomocy powstanie w budynku po byłej szkole podstawowej. Dzięki rządowemu wsparciu możemy przywrócić drugie życie temu budynkowi i również całej miejscowości. Skorzystają na tym nie tylko niepełnosprawni, ale osoby, które znajdą tam zatrudnienie - mówi wójt.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Wólce Bałtowskiej uruchomiony zostanie jeszcze w tym roku.

Z kolei na utworzenie środowiskowego domu samopomocy w Opatowie gmina pozyskała 1,7 mln zł. Placówka uruchomiona zostanie do końca przyszłego roku, a działała będzie w budynku po byłej szpitalnej pralni, informuje Tomasz Staniek, starosta opatowski.

- Pomocą i wsparciem obejmiemy 60 osób powyżej 25 roku życia. Podopieczni będą mogli liczyć m.in. na rehabilitację, pomoc psychologa czy pedagoga - dodał Tomasz Staniek.

Obecnie w województwie świętokrzyskiego działa 38 środowiskowych domów samopomocy. Tylko w tym roku Świętokrzyski Urząd Wojewódzki przeznaczył na ich funkcjonowanie dodatkowe 3,5 mln zł.

14.07.2020. Kielce. Podpisanie umów na dofinansowanie środowiskowych domów samopomocy. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski i Tomasz Staniek - starosta opatowskiFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Reklama