Nowe laptopy dla koprzywnickich szkół

Data publikacji: 11.09.2020 13:42
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.09.2020 Koprzywnica. Przekazanie laptopów z rządowego programu „Zdalna szkoła Plus”. Na zdjęciu: Aleksandra Klubińska - burmistrz Koprzywnicy i Marek Kwitek - poseł PiS

11.09.2020 Koprzywnica. Przekazanie laptopów z rządowego programu „Zdalna szkoła Plus”. Na zdjęciu: Aleksandra Klubińska - burmistrz Koprzywnicy i Marek Kwitek - poseł PiS
Fot. Grażyna Szlęzak-Wojcik / Radio Kielce

31 laptopów z rządowego programu „Zdalna szkoła Plus” otrzymały dzisiaj cztery szkoły z terenu miasta i gminy Koprzywnica. Sprzęt kosztował 50 tys. złotych.

Jak poinformowała burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska - na razie laptopy będą na wyposażeniu szkół, natomiast jeżeli zajdzie potrzeba prowadzenia zdalnego nauczania trafią do uczniów. 

Laptopy przekazano zarówno do szkół publicznych, jak i prowadzonych przez stowarzyszenia, czyli do Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy, do Szkoły Podstawowej w Niedźwicach, do szkół podstawowych w Postronnej i Gnieszowicach. Była to już druga partia komputerów, którą pozyskano w gminie Koprzywnica z rządowego programu „Zdalna szkoła”. 

Poprzednio udało się zakupić 30 sztuk za kwotę 60 tys. złotych. Z tego wyposażenia korzystali uczniowie w czasie epidemii.

Jak powiedział Mirosław Sarzyński, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy, zdalne nauczanie pokazało jak bardzo potrzebna jest taka pomoc dla uczniów. Wielu z nich, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych było w takiej sytuacji, że nie mogło uczestniczyć w lekcjach, ponieważ w tym samym czasie rodzeństwo także miało zajęcia i trzeba było się wymieniać komputerem. 

11.09.2020 Koprzywnica. Przekazanie laptopów z rządowego programu „Zdalna szkoła Plus”Fot. Grażyna Szlęzak-Wojcik / Radio Kielce

W przekazaniu laptopów dla szkół uczestniczył poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek, który przypomniał, że jest to już druga edycja programu Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Edukacji, na którą przeznaczono 180 mln złotych.

W pierwszej edycji „Zdalnej szkoły” ta kwota była o 5 mln złotych wyższa. Do województwa świętokrzyskiego z tego tytułu trafiło w sumie 7,3 mln złotych. Poseł Marek Kwitek powiedział, że zdalne nauczanie wymusiło zmianę sposobu nauczania i podejścia do szkoły.

- Cyfryzacja i komputeryzacja uległy przyspieszeniu. Wymusiły to warunki i okoliczności, w których znalazły się szkoły. Mamy e-podręczniki oraz platformę, z której można korzystać jeżeli chodzi o poradniki i kilka innych nowych elementów. W dużej mierze udało się pokonać trudności, chociaż wiadomo, że nic nie zastąpi stacjonarnego nauczania - dodał poseł Kwitek.

Samorządy mogły wykorzystać pieniądze z programu „Zdalna szkoła Plus” zarówno na zakup komputerów, laptopów, oprogramowania, ubezpieczenia sprzętu oraz mobilnego dostępu do Internetu. Wsparcie dla gmin wynosiło od 35 tys. złotych do 165 tys. złotych. 

Kryterium dofinansowania stanowiła liczba rodzin wielodzietnych mieszkających na terenie danej gminy i korzystających z gminnego wsparcia. W tej edycji z programu nie mogły korzystać samorządy powiatowe.

Wysokość dofinansowania dla poszczególnych gmin z powiatu sandomierskiego, staszowskiego i opatowskiego z programu „Zdalna szkoła Plus”.

Tagi do tego wpisu
Reklama