Nowe miejsce dla wyjątkowego sandomierskiego zabytku

Data publikacji: 05.10.2021 10:15
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu. Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu. Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, znajdujący się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, nie będzie już prezentowany w sali głównej wraz z innymi eksponatami. Decyzją biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, znajdzie się w osobnym pomieszczeniu, wyeksponowany tak, by podkreślić niezwykłość tego zabytku.

W tym celu zagospodarowano dawne pomieszczenie biurowe Muzeum Diecezjalnego. W sali będzie wyłącznie gablota z relikwiarzem. Kolor ścian w odcieniu szafirowo-szarym ma nawiązywać do niektórych elementów znajdujących się na tzw. krzyżu grunwaldzkim. Resztę dopełni naturalne światło - powiedział ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.

Nowy sposób prezentacji zabytku wymagał także dokonania zmian w holu muzeum. Jego nowy wystrój będzie finalnie kierował zwiedzających do Relikwiarza Drzewa Krzyża Świętego, dlatego usunięto stamtąd meble, a na ścianie przed salą z relikwiarzem zamontowane będą plansze z opisem tego zabytku.

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu. Relikwiarz Drzewa Krzyża ŚwiętegoFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Ksiądz Andrzej Rusak dodaje, że jest to wyjątkowy zabytek nie tylko dla sandomierskiego muzeum, ale nawet w skali całego kraju. Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego podarował sandomierskiej kolegiacie król Władysław Jagiełło, powracając z bitwy pod Grunwaldem. Było to podziękowanie dla sandomierskiego rycerstwa, które miało swój wkład w zwycięską bitwę. Zabytek nazywany krzyżem grunwaldzkim od tamtej pory przechowywany był w kolegiacie, czyli późniejszej katedrze. Dopiero od wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 roku prezentowany jest na ekspozycji w Muzeum Diecezjalnym. Krzyż był obecny podczas procesji i całej liturgii z udziałem Ojca Świętego. Papież Jan Paweł II ucałował wówczas relikwiarz i pobłogosławił nim tłumy wiernych przybyłe na mszę na sandomierskich błoniach.

Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego jest wyjątkowy także ze względów artystycznych.

- Jego górna część pochodzi z warsztatów nadreńskich i jest bardzo cenna w wyrazie ikonograficznym, przedstawia 12 chwostów - symbol 12 apostołów albo 12 pokoleń, co różnie można interpretować - stwierdził ksiądz dyrektor Rusak. Na krzyżu są też emalie ze scenami pasyjnymi męki Chrystusa.

Nowe miejsce do eksponowania Relikwiarza Drzewa Krzyża Świętego jest już gotowe. Przeniesienie zabytku może nastąpić jeszcze w październiku.

Reklama