Nowe miejsce wspierania niepełnosprawnych

Data publikacji: 30.09.2020 14:49
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.09.2020. Kielce. Podpisanie umowy na utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej. Na zdjęciu (od lewej): ksiądz Witold Janocha -prezes Fundacji „Gramy z Tobą”, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa, Renata Janik - wicemarszałek województwa

30.09.2020. Kielce. Podpisanie umowy na utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej. Na zdjęciu (od lewej): ksiądz Witold Janocha -prezes Fundacji „Gramy z Tobą”, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa, Renata Janik - wicemarszałek województwa
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Zakład Aktywności Zawodowej powstanie w Kielcach. Będzie to placówka, w której pracę i opiekę znajdą osoby niepełnosprawne.

Ksiądz Witold Janocha, prezes Fundacji „Gramy z Tobą”, informuje, że wsparcie znajdzie tam 30 niepełnosprawnych, którzy swoje zdolności będą mogli rozwijać w czterech pracowniach.

- Uruchomimy pracownię pszczelarską i utworzymy pasiekę. Drugi warsztat, to będzie ogród ziołowy, w którym prowadzone będą także działania ekologiczne i prozdrowotne. Planujemy również uruchomić ciastkarnię, gdzie pieczone będą m.in. herbatniki. Ostatnia pracownia, to warsztat rękodzieła artystycznego. Wiadomo, że zimą w ogrodzie i pasiece jest mniej pracy, dlatego te osoby będą się mogły realizować także w rękodziele - dodał ksiądz Witold Janocha.

Renata Janik, wicemarszałek województwa informuje, że w Kielcach będzie to trzeci zakład aktywności zawodowej, w województwie w sumie działa ich pięć.

- To bardzo dobra wiadomość, zarówno dla tych 30 osób z niepełnosprawnościami, jak i dla personelu, bo znajdą tam miejsce pracy. Mam nadzieję, że w tym roku uda nam się uruchomić jeszcze jeden zakład, o który wnioskowała Caritas Diecezji Sandomierskiej - dodała Renata Janik.

Wiceprezes Fundacji „Gramy z Tobą” Tomasz Gustaw, poruszający się na wózku inwalidzkim, przyznaje, że dzięki tej placówce osoby niepełnosprawne będą mogły nauczyć się samodzielności zawodowej i społecznej.

- W naszym regionie brakuje takich miejsc, w których osoby niepełnosprawne dostają wędkę, a nie rybę. Będą one mogły nauczyć się same aktywności, zarówno zawodowej, jak i społecznej. To bardzo ważne, ponieważ wiąże się z wyjściem z domu, ze zmianą środowiska, z tym, że będą na co dzień podejmowały nowe obowiązki i wyzwania. To zaprocentuje w ich dalszym życiu - dodał Tomasz Gustaw.

Koszt uruchomienia Zakładu Aktywności Zawodowej przy ulicy Pietraszki w Kielcach, to nieco ponad 1 mln zł, z czego prawie 700 tys. zł pochodzi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a pozostałe pieniądze przekazał samorząd województwa świętokrzyskiego i Fundacja „Gramy z Tobą”.

Reklama