Nowe mieszkania socjalnie zostaną utworzone w Sandomierzu

Data publikacji: 27.10.2020 08:42
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.10.2020. Sandomierz. Bloki socjalne przy ulicy Lubelskiej

27.10.2020. Sandomierz. Bloki socjalne przy ulicy Lubelskiej
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu powstanie blok z mieszkaniami socjalnymi i tymczasowymi. Miasto wykorzysta na to przedsięwzięcie pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Otrzymało z rządowego projektu 2 mln 600 tysięcy złotych. Nowy blok ma rozwiązać problemy lokalowe. Wśród mieszkańców jest wciąż duże zapotrzebowanie na mieszkania socjalne i komunalne. Jednocześnie część lokatorów tych właśnie mieszkań ma ogromne zaległości z tytułu opłat za czynsz. W sumie ta kwota wynosi ponad 2 mln złotych.

Zdaniem przewodniczącego rady miasta Wojciecha Czerwca, gdy powstanie nowy blok można będzie nareszcie prowadzić politykę mieszkaniową w mieście.

- Do mieszkań tymczasowych będą kierowane te osoby, które mają największe zaległości w opłacaniu czynszu. Jeśli nadal generować będą długi gmina ma takie prawo, aby lokatorów wyeksmitować nawet do schroniska dla bezdomnych - powiedział przewodniczący rady.

W jego opinii - wybudowanie bloku może pozytywnie wpłynąć na postawy lokatorów mieszkań socjalnych i komunalnych mających zaległości w opłatach.  Obawiając się przeprowadzki do mieszkania tymczasowego, ludzie zaczną spłacać długi. Według Wojciecha Czerwca - z dwóch milionów złotych zaległości co najmniej jedna trzecia wpłynie w ciągu sześciu miesięcy funkcjonowania bloku socjalnego.

Obecnie trwa przeprojektowanie budynku. Początkowo miało w nim być 18 mieszkań, ale gmina otrzymała rządowe dofinansowanie, dlatego zdecydowano się na jego powiększenie. Jak informuje burmistrz Marcin Marzec - zmiana projektu będzie polegać na tym, że do parterowego obiektu dodane zostanie jedno piętro, co znacznie nie podroży kosztów budowy, a pozwoli na utworzenie kolejnych mieszkań. W tym roku będzie ogłoszony przetarg na budowę bloku. Pod koniec 2021 budynek powinien być gotowy. Powstanie na ulicy Lubelskiej, niedaleko istniejących bloków socjalnych.

Budowa nowego bloku socjalnego planowana była w Sandomierzu od 7 lat.

Reklama