Nowe Muzeum Hammonda już prawie gotowe

Data publikacji: 21.04.2021 18:00
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
21.04.2021. Kielce. Muzeum Laurensa Hammonda

21.04.2021. Kielce. Muzeum Laurensa Hammonda
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Instrumenty już zostały ustawione, a niektóre nawet odzyskują niepowtarzalne brzmienie. Muzeum Hammonda w nowej siedzibie, w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach, nabiera kształtów. Otwarcie jest planowane na połowę maja.

Jak mówi Ryszard Pomorski, dyrektor Domu Środowisk Twórczych, kiedy pojawiła się decyzja o przenosinach muzeum z dotychczasowej siedziby przy ulicy Kościuszki, od razu wysunął propozycję budynku, który znajduje się w kompleksie Pałacyku, a wcześniej był zajmowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Miałem pomysł, żeby ten obiekt zagospodarować muzycznie. To miejsce kojarzy się z muzyką, pasuje do tej działalności, ma dobrą lokalizację, jest klimat, odbywają się koncerty. Wydaje mi się, że to muzeum będzie tutaj żyło - wyjaśnia.

Ryszard Pomorski dodaje, że Muzeum Hammonda będzie miejscem aktywnym muzycznie.

- Pracujemy nad doprowadzeniem do stanu używalności większość tych instrumentów, a mamy ich 60. Będzie można porównać ich brzemiennie. Dostęp do organów Hammonda to nie jest rzecz łatwa. U nas będzie możliwość obcowania z tym instrumentem - zaznacza.

Jak podkreśla dyrektor, brzmienie organów Hammonda jest wyjątkowe.

- Są niezwykłym instrumentem z takim miękkim, ciepłym, wibrującym brzmieniem i używanym nie tylko w jazzie, w muzyce gospel, w klimatach amerykańskich. Jest wykorzystywany również w klasyce - opisuje.

Muzeum pozwoli na bliższe poznanie organów Hammonda, ale także ludzi, którzy na nich grali. Lista światowych artystów jest długa. Także polscy muzycy upodobali sobie ich brzmienie.

- Każdy chyba zna „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Wstęp do tej piosenki, te sprytne dźwięki w intro pochodzą właśnie z organów Hammonda. Ale swoje miejsce będzie miał tu także Andrzej Zieliński z zespołu Skaldowie - dodaje dyrektor.

Nie sposób w tym muzeum nie poznać samego Laurensa Hammonda - amerykańskiego inżyniera mechanika. Był on właścicielem ponad 100 patentów, ale jego najsłynniejszym wynalazkiem okazały się organy Hammonda, opatentowane w 1934 roku w Chicago. Oprócz konstruowania, Hammond uwielbiał muzykę. Był zafascynowany dźwiękami płynącymi z kościelnych organów. Pobierał lekcje gry na fortepianie, ale muzykiem nie został. Nie przeszkodziło mu to jednak w stworzeniu elektrycznych organów, które już na zawsze zmieniły światową scenę muzyczną.

Muzeum Hammonda w Kielcach ma działać sześć dni w tygodniu, od wtorku do niedzieli, w godzinach od 12.00 do 19.00. Jego otwarcie jest planowane w połowie maja, ale na konkretną datę będzie miała wpływ sytuacja epidemiczna w kraju.

Reklama