Nowe oblicze zabytkowej remizy

Data publikacji: 12.03.2021 19:03
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.03.2021 Zawichost. Remiza OSP w trakcie remontu

12.03.2021 Zawichost. Remiza OSP w trakcie remontu
Fot. Katarzyna Kondziołka/Facebook

Zabytkowy budynek remizy OSP w Zawichoście przechodzi przebudowę i gruntowny remont. Nie było go od kilkudziesięciu lat. Brakowało bieżącej wody, toalet i ogrzewania.

Po remoncie obiekt będzie służyć nie tylko strażakom. Będzie też pełnić funkcje kulturalno- społeczne, korzystać będzie z niego Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Jak informuje burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka, w wyremontowanym budynku remizy powstanie profesjonalna scena z kurtyną, oświetleniem, nagłośnieniem, z której m.in. korzystać będzie teatr amatorski. W planach jest utworzenie takiej grupy, co byłoby nawiązaniem do tradycji sięgającej okresu przedwojennego, a nawet lat wcześniejszych. W czasie zaborów teatr amatorski działający w Zawichoście wystawiał przedstawienia o tematyce patriotycznej. Remiza przez wiele lat  służyła też jako miejsce spotkań, potańcówek i innych wydarzeń o charakterze kulturalnym, do czego gmina chce powracać po zakończonym remoncie.

12.03.2021 Zawichost. Remiza OSP w trakcie remontuFot. Katarzyna Kondziołka/Facebook

Burmistrz Katarzyna Kondziołka zwraca uwagę, że wybudowana w 1910 roku remiza jest bardzo ciekawym obiektem. Powstała w ramach prac społecznych, przy wielkim zaangażowaniu miejscowych cieśli, murarzy i kowali. Elewację zbudowano z trzech typów kamieni przywiezionych z Annopola i okolic Ożarowa. Nie mniej interesujące są wnętrza ponieważ znajdują się tam duże drewniane bale podtrzymujące całą remizę.

Koszt remontu i przebudowy wyniesie  640 tys. zł, z czego 50 tys. zł przeznaczono na wyposażenie remizy. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

12.03.2021 Zawichost. Remiza OSP w trakcie remontuFot. Katarzyna Kondziołka/Facebook

Reklama