Nowe sprzęty w OSP Bogucice. Druhowie podkreślają, że teraz będą szybsi i skuteczniejsi

Data publikacji: 16.10.2021 09:47
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Strefa munduru
16.10.2021. Bogucice. Wóz strażacki OSP z Bogucic

16.10.2021. Bogucice. Wóz strażacki OSP z Bogucic
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Jednostka OSP z Bogucic w gminie Pińczów otrzymała wóz strażacki. To lekki, techniczny pojazd ratowniczo-gaśniczy marki Renault Mascott, dotychczas używany przez zawodowych strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie.

Prezes OSP w Bogucicach Kazimierz Klasiński mówi, że dotąd na wyposażeniu jednostka miała 15-letni pojazd marki Ford Transit, który niegdyś został przekształcony w wóz bojowy, ale dziś nie spełnia już praktycznie wymogów. Dodaje, że nowy nabytek jest wyposażony w niezbędny sprzęt. Ponadto, jest szybszy i sprawniejszy, co przełoży się na lepszą gotowość bojową jednostki.

- Kilkunastoletni pojazd wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności tysiąca litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 100 litrów i linię szybkiego natarcia. Ponadto, ma wyposażenie w postaci pomp strażackich, motopomp pływających, torby ratownictwa medycznego, jest też m.in. defibrylator i wiele innych niezbędnych urządzeń potrzebnych do akcji ratowniczo-gaśniczych np. wypadków, pożarów, podtopień - dodaje.

Jednostka niemal od 100 lat zapewnia bezpieczeństwo okolicznym mieszkańcom.

- W tym roku nasza jednostka obchodzi 97 lat istnienia. Na przestrzeni lat zmieniał się skład osobowy, druhowie, prezesi, ale cel nieustannie mamy ten sam. Służymy mieszkańcom zgodnie z dewizą „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” - dodał prezes OSP w Bogucicach.

Uroczyste przekazanie i poświęcenie samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Bogucice odbędzie się przed miejscową remizą 23 października o godzinie 14.00.

W ostatnim czasie druhowie z Bogucic zakupili i zamontowali nową syrenę alarmową. Jednostka pozyskała też kilka sztuk kamizelek ratunkowych i szafki na ubrania. Z kolei dzięki dofinansowaniu z Komendy Głównej PSP oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach udało się kupić m.in. kilka pomp oraz agregat prądotwórczy. Zaś z funduszu sołeckiego wyremontowano budynek remizy, która pełni też rolę świetlicy. Trwa także montaż windy zewnętrznej oraz porządkowanie terenu wokół obiektu. Powstaje także scena, na której będą występować artyści podczas lokalnych uroczystości.

Reklama