Nowe wozy dla świętokrzyskich strażaków

Data publikacji: 10.07.2020 13:50
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.07.2020. Kielce. Wręczenie promes na wozy strażackie

10.07.2020. Kielce. Wręczenie promes na wozy strażackie
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

28 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa świętokrzyskiego będzie miało nowe wozy strażackie. Dziś jednostki dostały promesy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które pozwolą na zakup pojazdów.

Będą one kosztowały w sumie 20 mln zł. Na tą kwotę, poza promesami, złożyły się też dotacje od samorządów gminnych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, sejmiku województwa i Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Komendant główny straży - nadbrygadier Andrzej Bartkowiak podziękował druhom za ich służbę i podkreślił radość z rozwoju świętokrzyskich jednostek OSP. Przypomniał, że w poprzednich latach na Kielecczyznę trafiało zaledwie 5-6 pojazdów rocznie.

- Dzisiaj mówimy o 28 samochodach. To prawdziwy rekord. A warto przypomnieć, że jest to już 29-ty samochód w związku z akcją „Bitwa o wozy". Przy dobrych wiatrach mogą tu trafić kolejne, od jednego nawet do czterech samochodów. Dlatego zachęcam do jak najwyższej frekwencji podczas wyborów - dodał.

Lider świętokrzyskich struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec podkreślił, że bezpieczeństwo Polski to priorytet obecnego rządu. Zwrócił się też do obecnych strażaków, doceniając ich poświęcenie.

- Mam dziś wielki honor stanąć pośród najdzielniejszych z dzielnych. To ludzie, którzy honorowo idą tam, skąd inni, zagrożeni uciekają. To pożary, powodzie, wypadki komunikacyjne. To dzięki wam ci zagrożeni mają poczucie większego bezpieczeństwa - dodał.

Także wiceminister sportu Anna Krupka zaznaczyła, że bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem rządu. Zapewniła, że Prawo i Sprawiedliwość dalej będzie wspierać strażaków. Podziękowała komendantowi głównemu PSP za przeznaczenie pieniędzy dla jednostek, które gasiły pożar przy składowisku odpadów w Nowinach.

- Pan generał wysłuchał mojej prośby i przeznaczył środki dla tych jednostek, które straciły w tej akcji ekwipunek. Dzięki temu straże mogą uzupełnić te braki. To jest nasze podziękowanie za waszą postawę i udział także w tej akcji - powiedziała.

Poseł Agata Wojtyszek zauważyła, że w województwie świętokrzyskim, dzięki dobrej współpracy Komendanta Wojewódzkiego PSP i prezesa WFOŚiGW do jednostek w regionie często trafia sprzęt strażacki.

- Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli powiedzieć, że w każdej jednostce OSP w regionie jest nowy wóz - dodała.

Senator Jarosław Rusiecki podziękował strażakom, za to, że dbają o bezpieczeństwo Polaków.

- Państwo o każdej porze dnia i nocy ruszają, by ratować wszystkich, którzy potrzebują pomocy - mówił.

Jako szef Komisji Obrony Narodowej w Senacie zwrócił też uwagę na bardzo dobrą współpracę Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnej z innymi służbami mundurowymi i lokalnymi społecznościami.

Senator Krzysztof Słoń dodał, że inwestycja w nowe wozy to niewyobrażalny zysk dla całego społeczeństwa i każdego, kto kiedykolwiek zmierzy się z jakąś tragedią. Zaznaczył, że strażacy OSP są pierwszymi wolontariuszami RP, którzy stawiają się na każdy dźwięk syreny alarmowej.

Z kolei poseł Bartłomiej Dorywalski podkreślił, że nikt nie pamięta tak dużego wsparcia dla OSP w województwie świętokrzyskim. Jako członek komisji finansów publicznych państwa, poseł docenił też szeroką współpracę samorządów i instytucji przy zakupie wozów. Podziękował też samorządom gminnym, które dofinansowały zakup pojazdów.

- Prawie pół miliona złotych na zakup nowych wozów strażackich przekazał też samorząd województwa świętokrzyskiego, na co jednogłośnie zgodzili się radni sejmiku - dodał przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś.

Poseł Andrzej Kryj dodał, że świętokrzyscy strażacy to znakomici fachowcy w swojej dziedzinie. Zauważył jednak, że nawet najlepszy fachowiec niewiele jest w stanie zrobić bez odpowiedniego sprzętu. Dlatego nowe samochody to wielka szansa. Strażakom życzył, by jak najrzadziej musieli wyjeżdżać do tragicznych zdarzeń.

Wojewoda Zbigniew Koniusz dodał, że obecny rząd wspiera bezpieczeństwo w różnych obszarach.

- Niedawno 4 samochody trafiły do inspekcji drogowej, 8 do Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa, ale wy, strażacy, rozbiliście bank: 28 samochodów. To po to, aby nasze społeczeństwo czuło się bezpiecznie - dodał wojewoda.

Promesa w wysokości 300 tys. zł trafiła dziś m.in. do OSP w Potoku Wielkim. Naczelnik Michał Pakuła powiedział, że to dużo znaczy dla jego jednostki.

- Dzięki wszystkim dotacjom kupimy ciężki wóz strażacki za ok milion złotych mieszczący ok 5 tys. litrów wody. Teraz jeździmy wysłużonym samochodem marki Jelcz. Zmiana pojazdu znacznie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego rejonu - podkreślił.

Związany z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi marszałek Andrzej Bętkowski podkreślił, że cieszy go obraz zmieniającego się i unowocześnianego wyposażenia OSP. Przypomniał, że w województwie świętokrzyskim jest ponad 850 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, z czego w Krajowym Systemie Ratownictwa jest ponad 220 jednostek.

W najbliższym czasie jednostki OSP ogłoszą przetargi na zakup wozów. Nowe samochody powinny trafić do świętokrzyskich druhów w ciągu trzech miesięcy.

Promesy trafiły do OSP w:

Potoku Wielkim

Miłoszowicach

Śladkowie Małym

Rudzie

Zbrzy

Ciekotach

Fałkowie

Gosaniu

Grzymałkowie

Kielcach-Niewachlowie

Kozowie

Kozubowie

Lipniku

Łękawie

Piotrowie

Samborcu

Samsonowie

Sancygniowie

Sędziszowie

Smykowie

Strzelcach

Szydłowie

Tarłowe

Tuczępach

Tychowie Starym

Wielkiej Wsi

Witosławicach

Żelisławicach

Reklama