Nowi członkowie sieci regionalnych produktów

Data publikacji: 04.08.2020 15:31
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.08.2020. Kielce. Producenci żywności odebrali certyfikaty Dziedzictwa Kulinarnego Regionu. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Zdzisław Nowak - Staropolska Garmażerka Agnieszka i Zdzisław Nowak, Marek Jońca - członek zarządu województwa

04.08.2020. Kielce. Producenci żywności odebrali certyfikaty Dziedzictwa Kulinarnego Regionu. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Zdzisław Nowak - Staropolska Garmażerka Agnieszka i Zdzisław Nowak, Marek Jońca - członek zarządu województwa
Fot. ŚUM

Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie powiększyła się o sześciu kolejnych członków. Dołączyli oni do 79 podmiotów – sklepów, zakładów przetwórczych, cukierni, gospodarstw agroturystycznych czy lokali gastronomicznych.

Marszałek województwa, Andrzej Bętkowski podkreślił, że nasz region należy do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego od 2009 roku.

- Sieć z reguły skupia ludzi, którzy tej działalności oddają serce, zaangażowanie i cieszymy się, że poprzez takie organizacje, które państwo reprezentują, odtwarzamy i pielęgnujemy to regionalne dziedzictwo kulinarne – mówił.

Marek Jońca, członek zarządu województwa dodał, że sieć skupia osoby, dla których jakość ma ogromne znaczenie.

- Te 85 podmiotów świadczy o tym, że dbałość o zdrowie, bo też taki cel jej przyświeca, jest najważniejsza. Dojrzewa w nas świadomość, że stojąc przy półce w sklepie, należy nie wybierać pięknych opakowań przywiezionych z zagranicy, ale nasze produkty żywnościowe, które są najwyższej jakości – podkreślił.

Tę jakość potwierdzają certyfikat i szyld, który każdy z członków sieci otrzymuje. Edyta Kucharska, reprezentująca małą rodzinną manufakturę, która od 1965 roku zajmuje się wytwarzaniem wyrobów ciastkarskich i ciastek, na czele z waflami do lodów, powiedziała, że cieszy się z tego wyróżnienia.

- Będę godnie reprezentować Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. To jest bardzo ważne. Do tej pory mój produkt był droższy, bo jest robiony z droższych, zdrowszych składników, ale nie mogłam go wyróżnić, a z tym certyfikatem będzie to możliwe – mówiła.

Rafał Zacharski z gminy Mirzec, który prowadzi pasiekę Dobra Pszczoła, wyjaśnił, że wyróżnikiem jego pasieki jest jakość miodów.

- Staramy się, że był jak najlepszy, jak najbardziej ekologiczny, żeby sposób naszej działalności był jak najbardziej przyjazny dla nas, jak i dla konsumenta – wyjaśnił.

Nowi w sieci wytwórcy lokalnej, tradycyjnej żywności, to: Produkcja Konserwowanych Wyrobów Ciastkarskich i Ciastek z Pomykowa w powiecie koneckim, Mezzo One Sp. z o.o. z Jędrzejowa, Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Marcin Kawalec z miejscowości Jagodne w gminie Mirzec, Anna Bojek prowadząca Jacentowską Piwniczkę w gminie Sadowie, Pasieka Dobra Pszczoła z gminy Mirzec oraz Staropolska Garmażerka Agnieszka i Zdzisław Nowak z gminy Słupia w powiecie jędrzejowskim.

Nasza sieć jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego (ESRDK), która prowadzi działania mające na celu rozwój turystyki kulinarnej poprzez wspieranie lokalnej produkcji żywności naturalnej, bezpiecznej i smacznej.

Reklama